Wygoda przede wszystkim, czyli dlaczego warto korzystać z systemu BLS?

Wygoda przede wszystkim, czyli dlaczego warto korzystać z systemu BLS?

stluczka inaczej
Wygoda przede wszystkim, czyli dlaczego warto korzystać z systemu BLS?

W Polsce od 2015 roku funkcjonuje System Bezpośredniej Likwidacji Szkód, który ma za zadanie ułatwić życie wszystkim zmotoryzowanym.

Czym jest System Bezpośredniej Likwidacji Szkód?

To niezwykle wygodne rozwiązanie dla wszystkich kierowców. W Europie Zachodniej ten system działa od kilkudziesięciu lat. Najdłużej mogą się nim cieszyć Francuzi, bo już od 1968 roku. W większości krajów przystąpienie do Systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód jest całkowicie dobrowolne. W Polsce kierowcy mogą z niego korzystać dopiero do 01.04.2015 roku. Opcję tę w swojej ofercie ma osiem firm ubezpieczeniowych: Aviva, Axa Ubezpieczenia, Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, Gothaer, PZU, UNIQA i Warta. Kierowcy niejednokrotnie pytają czy system Bezpośredniej Likwidacji Szkód jest dostępny dla każdego klienta w Polsce? Tak, pod warunkiem, że należy on do jednej z wymienionych wyżej firm ubezpieczeniowych. Warto podkreślić, że każda z nich samodzielnie decyduje czy i kiedy przystąpić do systemu. Zgłaszając szkodę musimy też brać pod uwagę jej wielkość. Szkody, których wartość przekracza 30 tysięcy złotych, będą likwidowane w tradycyjny sposób. Na szczęście te poniżej 30 tysięcy złotych stanowią jedynie 2% szkód majątkowych z OC komunikacyjnego. A zatem z systemu BLS może skorzystać praktycznie każdy.

BLS Ubezpieczenia – jak to działa w praktyce?

Bezpośrednia likwidacja szkód to system, który umożliwia uzyskanie odszkodowania lub naprawę szkody u swojego ubezpieczyciela OC. Wcześniej musieliśmy dochodzić roszczeń u ubezpieczyciela sprawcy szkody. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód? Osoby korzystające z BLS zgłaszają zdarzenia, które miały miejsce na polskich drogach. Jednak BLS Ubezpieczenia obejmują tylko niektóre kategorie szkód.

Do likwidacji w systemie BLS nie kwalifikują się szkody:

  • osobowe,
  • zdarzenia, które miały miejsce poza granicami naszego kraju,
  • szkody, których wartość przekracza 30 tysięcy złotych,
  • zdarzenia w których udział brały więcej niż dwa pojazdy.

Jak skorzystać z ubezpieczenia BLS?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji, wystarczy, że skontaktujemy się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami jakie od niej otrzymamy. To nasz ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody i wypłatą odszkodowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy niepotrzebnego stresu. W systemie BLS nasz ubezpieczyciel zajmuje się tym wszystkim, czym w starym systemie zajmowałby się ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. To jest o tyle wygodne, że ze „swoimi” zawsze łatwiej jest się dogadać, gdyż z reguły ubezpieczyciele robią wszystko, by zadowolić swojego klienta.
A co się dzieje w sytuacji, kiedy uczestniczymy w stłuczce i my posiadamy ubezpieczenie BLS , natomiast sprawca zdarzenia nie? Wówczas za szkodę teoretycznie odpowiada ubezpieczyciel sprawcy i to bezpośrednio z nim powinniśmy się kontaktować. Jednak większość firm ubezpieczeniowych dąży do tego, aby ułatwić życie swoim klientom. W sytuacji, gdy sprawca szkody nie posiada ubezpieczenia BLS, wystarczy, że przekażemy dokumenty dotyczące szkody naszemu ubezpieczycielowi – on zajmie się już wszelkimi formalnościami, takimi jak kontakt z firmą ubezpieczeniową sprawcy.

Korzystam z systemu BLS. Jakie prawa mi przysługują?

BLS w żaden sposób nie wpływa na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela OC. To znaczy, że przysługuje nam wszystko to, co zostało zapisane w naszej polisie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwo niepotrzebnego stresu. Wiele dowiemy się też ze strony http://zglaszamstluczke.pl/.

A co z tego mają same firmy? Czy jest tu jakiś haczyk? Nikt nie ukrywa, że system BLS  to korzyści przede wszystkim dla klientów, którzy są zadowoleni z jakości oferowanych usług. Dzięki temu firma ubezpieczeniowa cieszy się większą renomą. Nie należy zapominać, że reklama szeptana jest najskuteczniejszym narzędziem marketingowym. Ujmując sprawę wprost; zadowoleni klienci przyciągną kolejnych potencjalnych klientów. Dlatego system BLS jest tak korzystny dla firm ubezpieczeniowych – to, że korzystają z tej wygodnej opcji, jest dla nich najlepszą reklamą. System BLS nie wpływa także na podwyższanie składki OC. Ma on zachęcić klientów do zakupu polisy u danego ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie ma dawać klientom poczucie bezpieczeństwa.

A jak wyglądają kwestie formalne po dokonaniu likwidacji szkody za pomocą systemu BLS? Zasadniczo osoba poszkodowana nie uczestniczy w całym procesie. Jej zadaniem jest tylko zgłoszenie szkody. Potem może spokojnie oczekiwać na wypłatę należnego jej odszkodowania.  Kwestie finansowe są regulowane pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi, bez udziału osoby poszkodowanej. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu bardzo szybko naprawimy nasz samochód. Unikniemy niepotrzebnej biurokracji, która wiąże się ze stratą czasu i dużą ilością niepotrzebnego stresu.

 

Artykuł sponsorowany