Wystawa Macieja Szala „Świadomi/Nieświadomi”

wystawa macieja szala barcis„Świadomi/Nieświadomi” – opis wystawy Maćka Szala w ramach Festiwalu Projektowania związanego z Gdynia Design Days.
Czym jest portret? Jak sportretować aktora, w dodatku dobrego aktora? Maciej Szal, w swojej wystawie „Świadomi/Nieświadomi” stara się pokazać odpowiedź na te, oraz inne nurtujące pytania. Autor wystawy rozumie, że sportretowanie aktora jest czymś trudnym i wymagającym.

Wynika to z kilku przyczyn, pierwsza nasuwa się wręcz automatycznie – aktor, znajdując się w konfrontacji z obiektywem zwyczajnie w świecie, w odniesieniu do swojego fachu, gra i pozuje. Trudność wyżej wymieniona wywodzi się ze stwierdzenia: najlepszy portret to ten, na którym osoba fotografowana jest nieświadoma. W przypadku wystawy “Świadomi / Nieświadomi” został zastosowany pewien bodziec, dzięki któremu na twarzach bohaterów wystawy możemy doszukać się tejże nieświadomości. Tym bodźcem jest muzyka, sprawiająca, że osoba portretowana przez chwilę odcina się od rzeczywistości, zapomina gdzie jest, wyłącza się. A przecież muzyka inspiruje, rozśmiesza, jest źródłem wspomnień, przeżytych i nowych emocji. Może cofnąć nas do dzieciństwa lub zabrać daleko w przyszłość. Pozwala zostać we własnym świecie, zamyślić się i zasmucić.

Zapraszani do studia przez Maćka Szala aktorzy zostali poproszeni o przyniesienie swojego ulubionego utworu muzycznego, który będzie definiował ich gust. Następnie, łamiąc podstawowe zasady portretu, czyli gatunku, w którym nie liczy się tylko i wyłącznie nieświadomość ale i relacja zachodząca między dwiema osoba, aktorzy zakładają słuchawki i na planie zdjęciowym oddają się swoim wrażeniom, wspomnieniom i emocjom związanym z odsłuchiwanym utworem.
Finalnie, dzięki parze słuchawek, wiszących tuż obok wydruku i dostarczonych przez firmę Sennheiser, Ty Widzu, który zdecydujesz się odwiedzić wystawę będziesz miał szansę, posługując się słowami autora, wejść w kanał komunikacyjny z portretowanym aktorem za pomocą jednego małego przycisku ‘Play’ znajdującego się na iPodzie Shuffle, dostarczonego w liczbie odpowiadającym ilości zdjęć, 17, przez firmę iSource.

Na wystawie każdy znajdzie coś dla siebie, od swojego ulubionego bohatera po ulubiony gatunek muzyczny. Czas poświęcony na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi pracami i utworami sprawi, że przedstawieni aktorzy nie będą dla nas już tak anonimowi a dowiedzie o prawdziwości przeżyć i niezwykłych zainteresowaniach muzycznych ludzi, których większość z nas zna jedynie ze szklanego ekranu.
fot. Maciej Szal. „Świadomi/Nieświadomi”