Yasmin pigułka antykoncepcyjna

yasmin pigulka antyNumer 1 światowej antykoncepcji – pigułka Yasmin – dostępna w polskich aptekach Schering Polska wprowadził pigułkę antykoncepcyjna zapobiegająca, spowodowanemu zatrzymaniem wody, wzrostowi ciężaru ciała. Pigułka antykoncepcyjna może być jeszcze doskonalsza – Yasmin dostępna w Polsce

Egzogenne estrogeny (pochodzące z pigułki) doprowadzają do zwiększenia produkcji aldosteronu – hormonu odpowiedzialnego za równowagę wodno-elektrolitowa.

W efekcie promują one zatrzymanie sodu, utratę potasu oraz wtórna retencję wody. U podatnych kobiet może to doprowadzić do niewielkiego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz takich nieprzyjemnych objawów jak napięcie piersi, obrzmienia czy wzrost ciężaru ciała.
Drospirenon, składnik pigułki antykoncepcyjnej Yasmin, jest w stanie zapobiegać powodowanemu przez estrogeny efektowi zatrzymania wody w organizmie. W przebiegu fizjologicznego cyklu miesięcznego, naturalny progesteron zapobiega zatrzymaniu wody stymulowanemu przez estrogeny, poprzez zablokowanie receptora aldosteronowego. Drospirenon jest pierwszym progestagenem stosowanym w antykoncepcji, który zapobiega temu efektowi w ten sam sposób jak naturalny progesteron. Warto raz jeszcze podkreślić, że w odróżnieniu od drospirenonu i naturalnego progesteronu, żaden progestagen w dawkach dostępnych w składzie pigułek antykoncepcyjnych nie wykazuje takiego efektu. Pomimo wysokiej skuteczności i łatwości stosowania, wiele kobiet potrzebujących skutecznej metody kontroli urodzeń nieprawidłowo stosuje doustną antykoncepcję a nawet z niej rezygnuje. Wśród powodów tego stanu rzeczy wymienia się najczęściej działania uboczne, nieprawidłowe krwawienia, wzrost ciężaru ciała oraz obawę przed stosowaniem hormonów. Dlatego rozwój doustnej antykoncepcji skierowany jest na poprawę tolerancji substancji czynnych przy zachowaniu niezmiennie wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży. Nie ulega wątpliwości, że zwiększanie świadomości istnienia pozaantykoncepcyjnych korzyści pigułki przyczynia się do wzrostu popularności tej metody planowania rodziny oraz poprawia akceptację i odsetek kontynuacji. Należą do nich: redukcja ryzyka raka jajnika i endometrium, częstości stanów zapalnych w obrębie miednicy, nasilenia krwawień/anemii, objawów bólowych związanych z krwawieniem oraz objawów poprzedzających menstruację, możliwość wpływu na długość cyklu, ochrona przez endometrioza, torbielami jajnika oraz łagodnymi schorzeniami sutka.
Yasmin to nowa, wysoce skuteczna pigułka antykoncepcyjna, która oferuje optymalny profil tolerancji, kontroli cyklu oraz ogólnego samopoczucia, będący efektem wyjątkowego, analogicznego do naturalnego progesteronu profilu aktywności drospirenonu.
50 milionów – liczba kobiet aktualnie przyjmujących pigułkę na świecie,
1 milion – liczba kobiet aktualnie przyjmujących pigułkę w Polsce,
3 miliony – liczba kobiet aktualnie przyjmujących Yasmin na świecie,
Ciężar ciała w czasie stosowania Yasmin
Skład Yasmin – etynyloestradiol 30 mcg, drospirenon 3 mg Index Pearla Yasmin – 0,07 (18418 cykli, skorygowany)