„Zaginiona dziewczyna” – nowy film Kōjiego Fukady

Najnowsza produkcja jednego z najciekawszych japońskich reżyserów to trzymający w napięciu thriller o osaczeniu oraz walce o własną godność i dobre imię.

„Zaginiona dziewczyna” – nowy film Kōjiego Fukady

Kōji Fukada, który otrzymał w Cannes Nagrodę Jury za film „Okaleczone”, wraca z kolejnym filmem. Misternie skonstruowana fabuła wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jest też interesującą refleksją nad kondycją współczesnych mediów. Film pokazywany był m.in. w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Locarno.

Ichiko pracuje na co dzień jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki – Motoko i Saki. Siostry uwielbiają towarzystwo Ichiko i doceniają jej pomoc. Rysa na ich wzorowej relacji pojawia się z chwilą, gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt. Policja rozpoczyna śledztwo, sprawa obiega także żądne sensacji media. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą dotknąć bohaterkę. Czy uda jej się dowieść prawdy?

Film w kinach od 3 lipca.

O reżyserze

Kōji Fukada to japoński reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1980 roku w Tokio. W wieku 19 lat, podczas studiów na Uniwersytecie Taisho, zaczął uczęszczać na wieczorne zajęcia do tokijskiej Szkoły Filmowej. Jednym z jego wykładowców był Kiyoshi Kurosawa. Zadebiutował w 2004 roku filmem „The Chair”. Rok później wstąpił do grupy teatralnej Seinendan. To doświadczenie mocno wpłynęło na jego kolejne produkcje, podobnie zresztą jak twórczość francuskiego reżysera Erika Rohmera. W 2010 roku jego „Gościnność” nagrodzona została na festiwalu w Tokio. Fukada ma na swym koncie też laury w Tallinie, Nantes czy Miami oraz Nagroda Jury w ramach sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes za film „Okaleczone”.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zaginiona dziewczyna

- Kōji Fukada

- Thriller