Zapisz kalkulator OC w ulubionych i uniknij kary

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wiąże się ze żmudnymi poszukiwaniami najlepszej oferty, więc chętnie odkładasz go na ostatnią chwilę? Uważaj! Możesz za to słono zapłacić!

Zapisz kalkulator OC w ulubionych i uniknij kary

Od nowego roku kary za brak OC jeszcze wyższe!

Jeśli jesteś zapominalska lub lubisz zostawiać sobie nieprzyjemne formalności na później, zastanów się dwa razy i już teraz sięgnij po kalkulator OC.

Wraz z wprowadzeniem nowej, podwyższonej płacy minimalnej w styczniu 2017 roku, wzrosną też kary nakładane na kierowców za brak ubezpieczenia OC. Brak obowiązkowego ubezpieczenia auta osobowego przez maksymalnie 3 dni może cię kosztować aż 840 zł. Przy przerwie od 4 do 14 dni kwota kary sięga 2100 zł, zaś maksymalny wymiar kary, jaką może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na posiadacza samochodu osobowego to aż 4200 zł za brak OC przez więcej niż 14 dni! Lepiej więc dmuchać na zimne i przyjrzeć się ofertom już teraz.

Nie chcesz wydać za dużo? Sprawdź kalkulator OC

W ciągu ostatnich dwóch lat kierowcy w ogóle mieli pecha – ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów stale rosły, a powtarzające się historie z trudnościami w wyegzekwowaniu odszkodowania rodziły wiele frustracji. Na szczęście analitycy oceniają, że nareszcie zrobiło się stabilniej i bezpieczniej. Dlaczego? Problemy z rentownością (a więc także wypłacalnością) towarzystw ubezpieczeniowych skończyły się dzięki szeregowi wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawiły one bowiem, że wszyscy ubezpieczyciele muszą oferować taki sam podstawowy zakres ubezpieczenia i w podobnych cenach. A to jednocześnie podniosło, ale i wyrównało składki za OC.

Po co więc kalkulator OC, skoro powinno być u wszystkich podobnie? Okazuje się, że ubezpieczyciele, którzy nie mogą już walczyć z konkurencją po prostu niższymi cenami, znajdują inne sposoby na przyciągnięcie klientów. Przede wszystkim, oferują niższe ceny za ubezpieczenia w pakiecie (np. OC+AC), ale także dodatkowe zniżki i promocje, dostępne tylko u nich.

Porównywarka czy kalkulator OC?

W związku z tym, jak wiele nowych rodzajów indywidualnych zniżek pojawiło się na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, spora część porównywarek internetowych – tak popularnych wśród polskich kierowców – przestała nadążać lub wręcz nie ma możliwości się dostosować. Jak to możliwe?

Porównywarka internetowa ubezpieczeń musi być jak najbardziej uniwersalna – tak by można było na podstawie raz wpisanych danych, sprawdzić ceny składek w różnych firmach. Nie znajdziesz tam np. pytania o dzieci czy poprzedniego ubezpieczyciela. Obie te kwestie są zaś brane pod uwagę przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Część z nich uznaje bowiem, że rodzice są ostrożniejszymi kierowcami i przyznają im zniżki ze względu na potencjalnie mniej szkodową jazdę. Przedłużenie OC w tej samej firmie lub posiadanie w niej np. ubezpieczenia domu również wpływa na cenę.

Dlatego – choć przydatna – porównywarka nie da ci tak pełnych informacji jak kalkulator OC na stronie danego ubezpieczyciela. Tam dopiero możesz sprawdzić realną wysokość składki, wprowadzając więcej danych i korzystając z każdej możliwej, przysługującej ci zniżki. Zwróć też uwagę na to, że nawet jeśli porównywarka mówi, że najtańsza będzie mała lokalna firma, to jeszcze nie znaczy, że ten ubezpieczyciel będzie najlepszym wyborem. Mniejsi ubezpieczyciele mogą, ale nie muszą, mieć większych problemów z wypłacalnością – dlatego sprawdź też reputację danej firmy. A jeszcze lepiej – trzymaj się większych, sprawdzonych na rynku graczy, o wieloletniej historii.

 

Artykuł sponsorowany