Zdrowa, poranna rutyna – dzięki niej szybko się rozbudzisz

Przyczyny problemów z wyspaniem leżą nie tylko w liczbie przesypianych godzin, ale też w braku zdrowych nawyków. Wprowadź kilka z nich do porannej rutyny i popraw swoje samopoczucie.

Jak się rozbudzić
Zdrowa, poranna rutyna – dzięki niej szybko się rozbudzisz

Jak się rozbudzić, by mieć energię na cały dzień? Podstawą jest zdrowa, poranna rutyna. Działanie zgodnie z odpowiednimi nawykami pozwoli Ci poczuć się zdecydowanie lepiej i sprawi, że zaczniesz budzić się wyspana. Brzmi jak piękny sen? Może stać się prawdziwy!

Idealny harmonogram snu

Dorosła osoba przed 64 rokiem życia powinna spać od 7 do 8 godzin. Niektórzy naukowcy wydłużają ten czas do 9 godzin. Krótszy czas snu zwykle skutkuje zmęczeniem w ciągu dnia, choć niektórym od razu po przebudzeniu wydaje się, że są wyspani. Znużenie przychodzi wtedy jednak po kilku godzinach.
Mylnym jest przekonanie, że im dłużej śpimy, tym bardziej się wysypiamy. Przekroczenie 8-9 godzin snu szkodzi organizmowi i działa podobnie jak niedospanie – powoduje zmęczenie.

W tym wszystkim nie należy jednak zapominać o regularności. Codzienne przesypianie 8 godzin nie wystarczy. Jeśli raz będziesz kładła się o 22 i spała do 6 rano, a następnego dnia położysz się o 1 w nocy i wstaniesz o 9 i tak w kółko, to nici ze zdrowej rutyny. By funkcjonować jak najlepiej, organizm potrzebuje określonego harmonogramu. W przypadku snu zaleca się raczej tryb rannego ptaszka – wczesne chodzenie do łóżka i wczesne wstawanie. Naukowcy przekonują, że najlepsza godzina do pójścia spać, tak by obudzić się wypoczętym, to 20.45. Wiemy jednak, że w praktyce mało który dorosły kładzie się o tej porze. Można jednak ustalić całkiem zdrowy harmonogram snu od 22-22.30 do 6-6.30. Nie ominiesz wtedy najzdrowszej fazy snu, która według ekspertów rozpoczyna się mniej-więcej o godzinie 23 i kończy około 2 w nocy.

Ćwiczenia oddechowe

Jak się rozbudzić? Po przebudzeniu nie wyskakuj z łóżka jak poparzona. Wiele osób robi tak, bo boi się, że każda dodatkowa minuta pod kołdrą zwiększa prawdopodobieństwo nieprzewidzianej drzemki. Dużo lepszym pomysłem jest jednak poświęcenie kilku chwil na… oddech. Wykonaj około 20 solidnych wdechów i wydechów, by odpowiednio się dotlenić. Potem przewietrz mieszkanie i w czasie porannej rutyny również nie zapominaj o głębokim oddychaniu. To naprawdę pomaga w rozbudzeniu.

Jak się rozbudzić? Ćwiczeniami

Aktywność fizyczna działa tak pobudzająco jak filiżanka kawy. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu po wstaniu wykonywać wymagający trening. Wystarczy kilkanaście minut rozciągania, gimnastyki bądź krótka sesja jogi. Warto zarezerwować sobie rano czas na odrobinę ruchu, który nie tylko Cię rozbudzi, ale i poprawi kondycję Twojego ciała.
Jeśli nie masz czasu na poranne ćwiczenia, możesz zastąpić je aktywnością w drodze do pracy/na uczelnie/gdziekolwiek się wybierasz. Zamiast windy wybierz schody. Wysiądź z autobusu przystanek wcześniej i przejdź ten krótki dystans na nogach. Zdecyduj się na dojazd rowerem. Nawet namiastka sportu może pomóc w rozbudzeniu.

Nie pomijaj śniadania

Coraz więcej osób rezygnuje z porannego posiłku na rzecz dłuższej drzemki czy innych czynności. Tymczasem nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Daje on przecież energię na cały dzień.
Podobnie jak w przypadku snu powinniśmy jeść śniadanie o regularnej godzinie, najlepiej około 20-30 minut po wstaniu. Zrezygnuj z kawy do porannego posiłku – napój ten, mimo licznych pozytywnych właściwości, zawiera taką dawkę kofeiny, której nie powinno spożywać się od razu po wstaniu. Zamiast tego zdecyduj się na śniadanie złożone z kilku pobudzających produktów. Wśród jedzenia, które daje energię na cały dzień, wymienia się:

  • czekoladę (najlepiej gorzką)
  • banany 
  • owsiankę
  • jajka
  • orzechy (najlepiej brazylijskie)
  • imbir
  • awokado

Pobudzającym zamiennikiem kawy może być z kolei zielona herbata lub yerba mate