Zdrowe stopy pani bizneswoman, czyli jak dbać o stopy, chodząc na szpilkach

zdrowe stopy pani biznesmen

Wygodne baleriny, przewiewne bawełniane skarpetki, możliwość zdjęcia butów co kilka godzin… Większość aktywnych zawodowo kobiet może o tym tylko pomarzyć. Nasza rzeczywistość to nieraz całodzienne bieganie w butach na wysokim obcasie, idealnie pasujących do biznesowego stroju, ale zabójczych dla stóp. Co robić?

Wysokie obcasy? Tak, ale…

Cóż, nie ulega wątpliwości, że wysokie szpilki nie są wymarzonym obuwiem dla naszych stóp. Czasami jednak nie mamy wyboru, postarajmy się zatem wybrać maksymalnie wygodne buty – nie mogą być ani odrobinę za małe i nie mogą uciskać. Chodząc na wysokich obcasach, często narzekamy na obtarcia, pieczenie w podbiciu, czy też przesuwanie się stopy powodujące powstawanie różnych dolegliwości. Warto korzystać ze sprytnych gadżetów, które pozwalają utrzymywać stopę w optymalnej pozycji, niwelować ucisk i tarcie. Są to np. specjale żelowe kliny międzypalcowe i osłony na piętę, a także zapewniające amortyzację poduszki ochronne.

Gdy boli, piecze i uciska

Częste chodzenie w niezbyt wygodnych butach może prowadzić do wielu schorzeń. Jedną z bardziej znanych chorób stóp są halluksy, zwane też paluchami koślawymi. To deformacja, przy której pierwsza kość śródstopia wykrzywia się na zewnątrz, a paluch kieruje się w stronę pozostałych palców. Po pewnym czasie nawet zwykłe chodzenie może sprawić ból. Na szczęście istnieją metody walczenia z tą dolegliwością – w przypadku poważniejszych problemów pomoże lekarz specjalista, a na co dzień warto sięgnąć po plastry ochronne ułatwiające chodzenie. Bardzo bolesne podczas chodzenia (szczególnie na wysokich obcasach) okazać się mogą także kurzajki, czyli inaczej brodawki. Te niewielkie, jasne zmiany z czarnymi kropeczkami pośrodku wywołane są wirusem brodawczaka – możemy z nimi walczyć za pomocą profesjonalnych produktów, takich jak spray do usuwania brodawek np. marki Scholl.

Czas na relaks

Zapewne każda z nas co jakiś czas udaje się do SPA – to idealny sposób zarówno na pozbycie się napięcia i stresu, jak też na zadbanie o swoje ciało. Rzadko jednak przychodzi nam do głowy, by urządzić takie SPA dla stóp. Tymczasem codziennie znoszą one ogromne obciążenia, szczególnie gdy jesteśmy cały dzień na nogach (w butach na wysokim obcasie!). Zafundujmy sobie w domu relaksującą kąpiel dla stóp, na przykład z dodatkiem aromatycznych soli czy olejków. Następnie zastosujmy delikatny peeling, a na koniec nałóżmy krem rewitalizujący lub inny o kojącym działaniu.

Elegancki wygląd nie powinien oznaczać rezygnacji z dbania o stopy oraz z ich zdrowia. Warto chronić je na co dzień, a od święta fundować im dodatkowe przyjemności.