Ziemia kłamstw. Anne B. Ragde

Pierwszy tom „Sagi rodziny Neshov” Anne B. Ragde to najlepsza „norweska powieść dekady”, nagrodzona Booksellers' Prize. Pełna napięcia i doskonałych portretów psychologicznych wyprawa w głąb rodzinnych sekretów przedstawia realistyczny, szorstko-emocjonujący portret skandynawskiego społeczeństwa.

Ziemia kłamstw. Anne B. Ragde
Ziemia kłamstw. Anne B. Ragde

Kiedy Anna Neshov zmaga się z chorobą na łożu śmierci, jej trzej dorośli już synowie muszą stawić czoła nie tylko umieraniu matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym relacjom. Tragiczne okoliczności spotkania po latach, ujawnienie szokujących i długo skrywanych tajemnic sprawi, że  nic już nie będzie takie samo. Właściciel zakładu pogrzebowego Margido, żyjący w szczęśliwym związku w Kopenhadze oraz gej Erlend, prowadzący rodzinne gospodarstwo Tor to bohaterowie opowieści o odkrywaniu siebie, swoich pragnień oraz o pozornej bliskości.

„Powieść wywiera intensywne wrażenie, a jej finał jest szokujący”
Times Literary Supplement

„Mocna, wzbudzająca prawdziwe emocje saga rodzinna. Ragde napisała powieść zachwycającą, niesamowitą” Adresseavisen

„Pełna czarnego humoru, zachwyci cię od samego początku i nie pozwoli ci odejść”
The Evening Herald

O autorce:

Anne B. Ragde w pierwszym tomie „Sagi rodziny Neshov” brutalnie odsłania prawdziwą naturę człowieka. Ciemną i mroczą atmosferę zapewnia – uznany przez krytyków za genialny – poetycki język powieści. Historię dramatycznych nieporozumień Ragde okrasza specyficznym humorem. Niespiesznie buduje intrygę. Zaciekawia, niepokoi, by następnie stopniowo ujawniać kolejne tajemnice, wzbogacone prawdziwie wirtuozerską psychologią postaci. Powieść nie jest klasyczną sagą rodzinną. W obrazowej, wielowątkowej i wielogłosowej narracji autorka sięga znacznie dalej, po elementy właściwe także dla dramatu czy nawet telewizji. Przykuwa uwagę wrażliwością na detal, oddającą realizm, momentami urastający aż do naturalizmu.

Ragde stworzyła opartą na prawdziwej historii, uniwersalną opowieść o tym, jak obcy potrafią być ludzie pozornie sobie najbliżsi. Kłamstwo, ucieczka do nowej rzeczywistości okazują się najmniejszym złem w obliczu nienawiści, pogardy czy pozbawienia miłości. Nie jest to jednak czarno-biały obraz, który pozwala bez trudu wydać wyrok i osądzić, kto jest dobry, a kto zły. Pierwszy tom „Sagi rodziny Neshov” odsłania także wiele prawd o skandynawskim społeczeństwie.  To literacka wędrówka śladami nordyckiej obyczajowości i codziennego rytmu życia.

Książka stała się światowym bestsellerem, została przetłumaczona na ponad 20 języków. Na jej podstawie powstał także popularny serial telewizyjny. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukażą się wszystkie cztery tomy „Sagi rodziny Neshov”.

Anne B. Ragde – jedna z najbardziej znanych współczesnych, norweskich pisarek. Laureatka wielu nagród literackich, między innymi Riksmålsforbundets, Brageprisen i Bragebegeret. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Była nauczycielką akademicką na Uniwersytecie w Trondheim. Pracowała w branży reklamowej i jako felietonistka. Jako pisarka zadebiutowała w 1986 roku, wydając książkę dla dzieci „Halo! – oto Jo”. Odtąd pisze książki dla dzieci i młodzieży, kryminały oraz powieści. Pierwszy tom „Sagi rodziny Neshov” wprowadził autorkę na drogę do „zostania najwybitniejszą postacią współczesnej literatury norweskiej”.