Stelaże do materacy – funkcje, rodzaje, zalety

Wygodne łóżko to dla wielu osób jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania lub domu. Od tego bowiem w dużej mierze zależy nasze samopoczucie tuż po przebudzeniu, a co za tym idzie, w ciągu dnia.

stelaze do materacy
Stelaże do materacy – funkcje, rodzaje, zalety

Niewygodne materace czy też stelaże do materacy mogą powodować bóle karku, kręgosłupa oraz mięśni. Dlatego też szukając idealnego miejsca do spania, warto wziąć pod uwagę kilka sugestii decydujących o tym, czy będzie ono dopasowane do naszych potrzeb.

Zastanówmy się nad tym, jak wybrać stelaż pod materac, gdyż jest to jedna z podstawowych części łóżka. Jakie istnieją rodzaje stelaży? I czym się kierować przy jego wyborze?

Stelaże do materacy – dlaczego tak ważne?

Czym w ogóle jest stelaż? Krótko mówiąc, to lekko wygięte i połączone ze sobą drewniane listwy wykonane z drewna sosnowego, brzozowego bądź bukowego. Istnieją także metalowe stelaże do materacy. Wybór stelaża pod materac nie może być kwestią przypadku, nie może o nim również decydować jak najniższa cena. Dlaczego? Gdyż to, jaki stelaż wybierzemy ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. To stelaż sprawia, że materac staje się twardszy lub miększy, elastyczny bądź stabilny. Poza tym, źle dobrany stelaż może odkształcić materac, co jest najczęstszym powodem utraty gwarancji na materac, gdyż nie jest on użytkowany zgodnie z zaleceniami. Materac powinien być odpowiednio wentylowany. Jeżeli między nim, a stelażem nie będzie dopływu powietrza, może zawilgotnieć, co również może być przyczyną jego odkształcenia. Trzeba pamiętać, że nasze ciało podczas snu wywiera nacisk nie tylko na materac, ale również na stelaż. Jeżeli ten nie będzie absorbować nacisku, właściwie nawet najwyższej jakości materac nie spełni swoich funkcji, a nam wciąż będzie niewygodnie podczas snu. Widać więc, że zakup stelaża pod materac powinien być równie dobrze przemyślany, jak zakup samego materaca.

Rodzaje stelaży do materacy

Jeżeli mamy wybrać odpowiedni stelaż, musimy się rozeznać, jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, stelaże do materacy dzielą się ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najtańsze są te wykonane z drewna sosnowego. Jest to twardy stelaż, dlatego też nada się głównie pod zwykłe materace bonelowe. Nie poleca się ich pod materace piankowe oraz lateksowe, gdyż są one podatniejsze na odgniecenia i odkształcenia. Inwestując w materac lepszej jakości, musimy również zainwestować w stelaż wysokiej jakości, w przeciwnym razie niepotrzebnie wydamy pieniądze. Do stelaży wysokiej jakości zaliczamy te wykonane z drewna bukowego. Ich cechą charakterystyczną jest elastyczność listew, które dobrze współpracują z materacem, dostosowując się do niego pod wpływem nacisku ciała. Taki stelaż bukowy doskonale sprawdzi się w parze z materacem z pianką termo-visco, wysoko elastyczną czy też z lateksu. Poza tym polecane są do łóżek podwójnych.
Rodzaje stelaży dzielimy też ze względu na sposób ich regulacji. Modele wymienione powyżej zaliczamy do stelaży nieregulowanych. Ale możemy spotkać w sprzedaży również stelaże regulowane ręcznie oraz elektrycznie.

Czym się wyróżniają?

Stelaże regulowane ręcznie są montowane w ramie łóżka na stałe. Regulacja umożliwia uniesienie nóg bądź głowy, a tym samym leżenie czy siedzenie w najwygodniejszej dla nas pozycji. Proces regulacji ręcznej jest bardzo prosty – wystarczy unieść część wezgłowia czy podnóżka na odpowiednią wysokość. Wtedy następuje blokada zapadki w uchwytach regulujących. W ten sam sposób przywracamy stelaż do pierwotnego kształtu. Stelaże do materacy regulowane ręcznie polecane są zwłaszcza do materacy piankowych i lateksowych, gdyż są one elastyczne i przystosowane do zginania. Nie sprawdzą się natomiast przy materacach sprężynowych, których wyginanie mogłoby doprowadzić do wyskoczenia sprężyny i przedziurawienia materiału.
Stelaże regulowane elektrycznie są obecnie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Wynika to z faktu, że do ich produkcji używa się materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu są trwałe i niezawodne. Co za tym idzie, spanie na takim stelażu w połączeniu z dobrym materacem to prawdziwa przyjemność, a wręcz luksus. Stelaże regulowane elektrycznie górują nad ręcznymi, gdyż posiadają więcej stref, które można unosić i obniżać. W stelażach regulowanych ręcznie są to tylko dwa miejsca – w okolicach głowy i nóg. Poza tym regulacja jest bardzo komfortowa, gdyż odbywa się za pomocą pilota.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie stelaża?

Oprócz wymienionych powyżej kryteriów, jakimi należy się kierować przy zakupie stelaża pod materac, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. Jedną z nich są strefy twardości stelaża – najlepsze są takie, które posiadają siedem stref twardości. To one najlepiej przystosowują się do ciężaru i ułożenia naszego ciała, co w połączeniu z dobrym materacem daje nam naprawdę mnóstwo wygody podczas snu. Ważne jest, by do takiego stelaża wybrać materac również z siedmioma strefami twardości – tylko wtedy będą one ze sobą właściwie współpracować.
Ponadto ważna jest ilość listew w stelażu i odległości między nimi. Generalnie im gęstsze rozmieszenie listew, tym lepszej jakości stelaż. W zależności od wielkości i rodzaju stelaża listew może być od 18 do nawet 42 sztuk.
Szukając odpowiedniego stelaża i materaca, warto przejrzeć ofertę producenta Tempur: http://pl.tempur.com/lozka-i-stelaze/.

 

 

Artykuł sponsorowany