5 sposobów na porządek w szafie

Szafa idealna powinna być dostosowana do przechowywania ubrań, biżuterii, dodatków oraz często butów. Odpowiednio zaprojektowana sprzyja utrzymaniu porządku i znalezieniu poszukiwanych rzeczy. Nawet przy niewielkich rozmiarach może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z bałaganem.

5 sposobów na porządek w szafie

Przemyślany projekt mebli pod wymiar

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ubrania szyte na miarę są lepsze od gotowych. Podobnie jest z szafami…. Jedynym ograniczeniem dla szafy na wymiar jest przestrzeń. Reszta zależy od naszych oczekiwań. Indywidualnie możemy rozplanować jej wnętrza i dobrać wykończenia. Ponieważ raz zamontowana szafa zostaje z nami na długie lata, jej projekt warto skonsultować z fachowcami. Specjaliści ze sklepów meblarskich dokładanie mierzą przestrzeń i doradzają optymalne rozwiązanie.

5 sposobów na porządek w szafie

Segregacja na rodzaje ubrań

W szafie powinno znaleźć się miejsce na wieszaki na długie (150 cm) i krótkie (100 cm) ubrania. Tych drugich mamy zazwyczaj więcej, zatem warto dla nich przeznaczyć więcej miejsca. Szerokość szafy 60 cm odpowiada szerokości wieszaków, na których możemy powiesić pojedyncze sztuki odzieży lub zestawy. Półki sprawdzą się do przechowywania ubrań, które mniej się gniotą (swetry, bluzy, dżinsy). Standardowa wysokość półek 30 cm, co gwarantuje, że zmieści się na nich sporo ubrań. Warto zwrócić uwagę na szklane półki z efektownym i praktycznym podświetlaniem ledowym. Natomiast w większych szafach zmieści się wysuwany wieszak na spodnie, dzięki któremu zawsze będą one „w kant”.

5 sposobów na porządek w szafie

Segregacja na sezon letni i zimowy

Każda, nawet największa szafa ma ograniczoną pojemność. Nie oszukujmy się, nie wszystkie ubrania będą na wyciągnięcie ręki. Ale możemy ułatwić sobie nawigowanie wśród zawartości półek i przegródek. Wystarczy podzielić garderobę na letnią i zimową. Niepotrzebne w danym czasie rzeczy należy spakować do pudeł lub pojemników próżniowych i zmagazynować na górnych półkach. Na wieszakach wystarczy zostawić jedynie kilka cieplejszych ubrań przejściowych.

5 sposobów na porządek w szafie

Akcesoria i buty

Każdy drobiazg w szafie musi mieć swoje miejsce. Aby tak się stało jeden z modułów szafy warto przeznaczyć na komodę z szufladami. W ich wnętrzu znajdują się różnego rodzaju przegródki i organizery na bieliznę, akcesoria i biżuterię. Zawartość szuflad możemy podejrzeć przez częściowo przeszklone fronty. Inny wysuwany element to półki na teleskopowych prowadnicach, które świetnie sprawdzą się do ustawiania pudełek z butami. Wiele firm oferuje również niewielkie wieszaki na paski, krawaty i apaszki.

5 sposobów na porządek w szafie

Odpowiednie drzwi

I na koniec kilka słów o różnych patentach na zamknięcie zawartości szafy. Ponieważ ubrania gromadzą dużą ilość kurzu, nie należy zapomnieć o drzwiach ze specjalnymi szczotkami na krawędziach. Takie rozwiązanie chroni odzież przed zanieczyszczeniem i jednocześnie zapewnia dostęp powietrza do wnętrza mebla. W niewielkich powierzchniach jak przedpokój lub sypialnia dobrze sprawdzą się drzwi przesuwne. Innym rozwiązaniem są klasyczne drzwi uchylne. W zależności od własnego gustu możemy dobrać kolor szklanego wypełnienia.