Aktywuj się! Rusza ogólnopolski program profilaktyczny PZU Życie

pzu zyciePZU Życie rozpoczyna realizację długofalowego programu pod nazwą „Aktywuj się”, którego celem jest zachęcenie Polaków do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Program został stworzony po to, aby uzmysłowić korzyści z kształtowania w sobie postaw profilaktycznych, które pomagają uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Patronat nad programem objęli: Minister Zdrowia, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademicki Związek Sportowy oraz Wirtualna Polska. Program „Aktywuj się” finansowany jest z funduszu prewencyjnego PZU Życie.

Mała aktywność fizyczna przyczyną wielu chorób wśród Polaków
Brak aktywnego trybu życia oraz postaw profilaktycznych jest jedną z podstawowych przyczyn rozwoju wielu chorób przewlekłych w Polsce. 2/3 Polaków nie osiąga zalecanego przez lekarzy poziomu aktywności fizycznej. Ponad połowę osób dorosłych w wieku 20-74 lata charakteryzuje niewielka aktywność fizyczna w czasie wolnym od pracy zawodowej. Osoby te nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych trwających przynajmniej 30 minut dziennie. W najlepszym wypadku Polacy uprawiają sport jedynie w sposób okazjonalny, czyli rzadziej niż raz tygodniowo[1].
„To stanowczo za mało, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę jak kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna w profilaktyce wielu chorób przewlekłych” – powiedział prof. Krzysztof Mazurek z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. „Niski poziom aktywności fizycznej, a do tego siedzący tryb życia jest w krajach europejskich jednym z głównych czynników, które zwiększają zagrożenie chorobami układu krążenia. Dodatkowo brak aktywności fizycznej to jeden z głównych powodów epidemii otyłości. Tymczasem regularny wysiłek fizyczny pozwala obniżyć o około 30 do 50% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia”. – dodał prof. Mazurek.

 

Tuesday, 9 May 2006