Ambilight, czyli telewizja dobra dla oka 4K

Telewizor to jedno z ważniejszych urządzeń w naszych domach. Uzupełnia wnętrze salonu, a domownikom pozwala na relaks i rozrywkę. Nowoczesne sprzęty stały się prywatnym centrum rozrywki, oferując poza klasyczną telewizją dostęp do platform z filmami, serialami, programami i grami. Na co zatem zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu telewizora?

telewizja 4k
Ambilight, czyli telewizja dobra dla oka 4K

Wybierając telewizor zazwyczaj zwracamy uwagę na różne aspekty techniczne sprzętu – nowoczesne rozwiązania i funkcje zastosowane przez producenta, jakość wyświetlanego obrazu, przekątną ekranu, balans bieli czy też dokładność odwzorowania czerni. Jednak nie tylko o technologię chodzi. Telewizor powinien pasować do wnętrza, dlatego ważne są wykończenie, detale i odpowiednia do powierzchni pokoju wielkość ekranu.

4K, Ultra HD, Full HD, czyli krótki przewodnik po skrótach

Oznaczenia te odnoszą się do rozdzielczości ekranu, która jest podstawowym parametrem wyświetlacza. Rozdzielczość liczona w pikselach wpływa na jakość wyświetlanego obrazu – im większa liczba pikseli, czyli małych kwadracików o boku długości 0,28mm, tym więcej szczegółów i kolorów będziemy w stanie dostrzec. Co symbolizują poszczególne skróty?

Jeszcze do niedawna wystarczyła nam wiedza, że telewizor ma oznaczenie HD (High Definition), które wskazywało na wysoką rozdzielczość, a tym samym dobrą jakoś
wyświetlanego obrazu. Konkretną rozdzielczość definiowały dodatkowe określenia: HD Ready, Full HD, z których każdy oferował coraz większą liczbę pikseli i przyjemniejsze dla oka oglądanie telewizji. Do dziś dużą popularnością cieszy się Full HD, o rozdzielczości 1920 x 1080, które idealnie sprawdza się na średnich i mniejszych ekranach, gwarantując wysoką jakość odbioru.

Najnowszym standardem jest 4K, które przyjmuje w telewizorach rozdzielczość
3840 x 2160 px, co daje 8 milionów pikseli. 4K uzupełnia oznaczenie Ultra HD, czyli nic innego jak Ultra High Definition (UHD), chociaż często nazwy te są używane łącznie lub zamiennie. 4K to aktualnie najwyższa jakość wyświetlania obrazu. Warto zaznaczyć, że odnosi się do 4 tysięcy, czyli rozdzielczości 4096×2160 charakterystycznej dla kina. Oznaczenia tego jednak zaczęli używać także producenci telewizorów, którzy ze względu na przyjęte w telewizji proporcje 16:9 mogą zaoferować rozdzielczość 3840×2160, do której bezpośrednio odnosi się UHD. Telewizory 4K Ultra HD mają zatem cztery razy większą liczbę pikseli niż te w standardzie Full HD. Technologia ta jest wykorzystywana głównie w sprzętach z ekranem powyżej 42 cali. Co to oznacza w praktyce? Dzięki większej gęstości pikseli jaką daje 4K możemy kupić większy telewizor i nawet z bliska komfortowo oglądać telewizję, ciesząc się szczegółami obrazu.

Większy ekran, większe emocje

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wyświetlania, nawet w średniej wielkości salonie możemy pozwolić sobie na telewizor o dużej przekątnej. Jednocześnie zapewnimy sobie wysoką jakość odbioru obrazu, intensywne kolory i możliwość zobaczenia detali. Szybkość transmisji pozwoli dodatkowo na pełne emocji oglądanie wydarzeń sportowych.

Światło dobre dla oka

Specjaliści podkreślają, by przy oglądaniu telewizji zapewnić sobie dodatkowe źródło światła. Dzięki temu oko nie będzie skupiało się tylko na jednym jasnym punkcie (światło telewizora) i będzie się mniej męczy. Dlatego Marka Philips TV w swoich produktach oferuje unikalne rozwiązanie, jakim jest Ambilight – zaawansowany system diod Led montowany z tyłu telewizora, którego światło odzwierciedla w czasie rzeczywistym to, co dzieje się na ekranie.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, system Ambilight zmniejsza zmęczenie oczu aż o 60 do 90% w zależności od trybu wyświetlania oraz charakteru obrazu na ekranie. Badanie, przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, w których odtworzono typowy salon i zrealizowane na grupie 87 osób, potwierdziło także, że oglądanie telewizji z systemem Ambilight może pozytywnie wpływać na jakość wyświetlanego obrazu, sprawia wrażenie, że ekran telewizora jest większy niż w rzeczywistości oraz dostarcza odbiorcom dodatkowych, pozytywnych wrażeń.

Podsumowując – system Ambilight, który korzystanie wpływa na wzrok redukując zmęczenie oczu, sprawia także, że ekran wydaje się większy, a otaczające nas światło daje wrażenie bycia w centrum akcji.

Telewizor, który jest częścią wnętrza

Producenci telewizorów oferują nam dziś nie tylko zaawansowane technologicznie sprzęty, ale także wysokiej jakości design i dopracowane szczegóły. Warto zatem zwrócić uwagę na walory estetyczne telewizora, by jak najlepiej pasował do wnętrza. Czarne, srebrne lub tak cienkie, że wręcz niezauważalne ramy, czy też eleganckie, aluminiowe nóżki – idealne rozwiązanie dla osób, które preferują telewizory stojące na szafce RTV. W nowoczesnych projektach wnętrz ekrany coraz częściej zastępują obrazy wiszące na ścianach. Warto zatem pamiętać, że przy minimalistycznym wystroju system Ambilight w telewizorach Philips dodatkowo uatrakcyjni pokój, a wypływające z niego światło zsynchronizowane z obrazem wyświetlanym na ekranie nie tylko optycznie go powiększy, ale też podniesie walory estetyczne przy oglądaniu programów, lub zadziała jak dodatkowy element dekoracyjny wypełniając barwami przestrzeń.