Angela Merkel „Człowiekiem Roku 2015″ magazynu „TIME”

Niemiecka kanclerz została "Człowiekiem Roku 205" wg magazynu Time. Kontrowersyjna polityk zachowała nieugiętą postawę wobec kryzysu finansowego i umożliwiła tysiącom uchodźców przedostanie się do Europy.

Angela Merkel Człowiekiem Roku 2015 magazynu TIME
Angela Merkel „Człowiekiem Roku 2015″ magazynu „TIME”

Tytuł „Człowieka Roku” przyznawany przez redaktorów tygodnika „TIME” wyróżnia osobę, grupę ludzi, maszynę lub idę, która w mijającym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – niekoniecznie pozytywny.

Angela Merkel otrzymała prestiżowe wyróżnienie za sposób, w jaki udało jej się przezwyciężyć kryzys gospodarczy związany z Grecją oraz za niezłomną postawę, którą zachowała w obliczu przyjazdu do Europy tysięcy uchodźców i zagrożenia terroryzmem.

– Merkel jest przywódcą czwartej największej gospodarki na świecie, ale w tym roku, jak żaden inny światowy lider, udowodniła, że potrafi poradzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami, które dotyczą nie tylko Niemiec, ale całego świata – mówi osoba z tygodnika „TIME”. Magazyn docenia też jej wkład w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie. Podkreśla wartości, które przyświecały 61-letniej niemieckiej kanclerz – człowieczeństwo, dobroć, tolerancja.

Co ciekawe, na drugiej pozycji w rankingu magazynu „TIME” znalazł się samozwańczy przywódca terrorystycznej organizacji „Państwo Islamskie” (PI) Abu Bakr Al-Baghdadi, a na trzecim miejscu kampania obywatelska w USA „Black Lives Matter”.

Merkel jest czwartą kobietą, która uzyskała indywidualny tytuł „Człowieka Roku” i pojawiła się na okładce „TIME”. Wcześniej triumfowały: Wallis Simpson (księżna Windsoru), Soong Mei-ling (Madame Chiang Kai-shek – chińska działaczka), Królowa Elżbieta II oraz Corazon Aquino (pierwsza kobieta-prezydent w historii Azj).

W minionym roku tytuł otrzymali lekarze i pielęgniarze, którzy walczyli z epidemią eboli.