Balonoplastyka zatok – odetchnij z ulgą

Ta metoda udrażniania zatok jest stosunkowo młoda - w USA stosuje się ją zaledwie od 15 lat, w Polsce zaś - od 13. Na czym polega?

Balonoplastyka zatok
Balonoplastyka zatok – odetchnij z ulgą

Balonoplastyka zatok to nowoczesna technika udrażniająca, która stanowi nieocenioną pomoc dla wielu pacjentów. Zabieg balonikowania jest bezpieczny i możliwy do przeprowadzenia także u dzieci. Zaleca się go wszystkim, u których występują ostre lub przewlekłe stany zapalne zatok.

Na czym polega balonoplastyka zatok?

Osoby cierpiące na chroniczne zapalenie zatok przez lata zmagają się z katarem i bólem głowy, trudnościami z oddychaniem czy częściową utratą węchu. Przyczyną niedrożności może być nieprawidłowa budowa nosa, a także katar towarzyszący silnej alergii lub przeziębieniu.
W wyniku zapalenia błony śluzowej dochodzi do zablokowania ujścia zatok, co uniemożliwia naturalny drenaż śluzówki. Dolegliwość bywa szczególnie uciążliwa zimą z uwagi na częstsze występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Innowacyjną metodą leczenia jest balonoplastyka zatok.

Mało inwazyjny zabieg polega na udrożnieniu zakażonej zatoki poprzez wprowadzenie do nozdrzy giętkiego cewnika zakończonego malutkim balonem. Jego powolne pompowanie do średnicy 5-7 mm powoduje niewielkie zmiany w strukturze ujścia i trwałe rozszerzenie. Po zakończeniu procesu cewnik jest usuwany z nozdrzy – mówi Urszula Sztwiertnia, specjalista z firmy Shar-Pol, dystrybutora narzędzi do balonoplastyki zatok w Polsce.

Zalety balonikowania zatok

Technika ta pozwala na przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza i właściwej pracy zatok. Jej największą zaletą w porównaniu do innych metod jest niewielka inwazyjność, a przy tym wysoka skuteczność. Leczenie farmakologiczne w niektórych przypadkach okazuje się niewystarczające. Z kolei konwencjonalne zabiegi wiążą się z chirurgicznym usunięciem fragmentów śluzówki, co niesie za sobą większe ryzyko wystąpienia krwawień i dłuższy okres rekonwalescencji.

Balonoplastyka zatok charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem, jak również szybkimi efektami – już na drugi dzień po zabiegu odczuwalna jest poprawa, zanikają również najbardziej uciążliwe dolegliwości – zapewnia ekspertka.

Charakterystyka zabiegu

Technikę poszerzania ujścia zatok balonem stosuje się w Polsce od 2008 roku w wybranych klinikach i centrach medycznych. Zabieg wykonują wykwalifikowani specjaliści chirurdzy otolaryngolodzy. Cała procedura trwa nie więcej niż dwie godziny. Aby uzyskać zamierzone efekty, wystarczy jednorazowy zabieg. Z uwagi na najmniejszy stopień inwazyjności spośród wszystkich dostępnych metod balonoplastyka zatok przeprowadzana jest również u dzieci.