Cicha siła introwertyków, czyli jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać

Ciężko uwierzyć, że Susan Cain, która przemawia publicznie, której wystąpienie na temat introwersji podczas konferencji TED ma kilkanaście milionów odsłon, w czasach szkolnych bała się prezentacji przed klasą do tego stopnia, że każda z nich wiązała się z nieprzespanymi nocami. Tym razem „adwokat introwertyków” zwraca się specjalnie do młodych i inteligentnych ludzi, którym przyszło żyć w świecie ekstrawertyków.

Cicha siła introwertyków, czyli jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać

W szkole, jeśli kogoś określa się jako „kontaktowego” i „otwartego” można uznać to za największy komplement. Nauczyciele stale zachęcają do większej aktywności na zajęciach i zabierania głosu na temat  kolejnych projektów, a koledzy i koleżanki dziwią się, jak można nie chcieć przyjść na wielką imprezę, na której będą wszyscy znajomi. Autorka pokazuje, że właśnie ci spokojni i cisi posiadają wielką moc i ich milczenie rzeczywiście jest złotem.

Ciche i spokojne podejście do życia to siła i pożyteczne narzędzie, którym  wystarczy nauczyć się właściwie posługiwać. W końcu niemal wszystkie wielkie wynalazki i idee powstawały w umysłach introwertyków – od słynnych słoneczników van Gogha aż po komputer osobisty. Susan Cain przychodzi z pomocą młodym osobom oraz rodzicom wychowującym introwertyczne dzieci i pokazuje, że spokojny temperament to ukryta supermoc.

Książka jest specjalnie przygotowanym poradnikiem dla dzieci i młodzieży, w którym autorka dzieli się  doświadczeniami ze swoich czasów szkolnych oraz podaje przykłady z życia innych introwertycznych dzieci, które zaznaczają swoją obecność w historii na swój własny, cichy i spokojny sposób. Przykłady opisała skupiając się na codziennych sytuacjach:  kontaktach z kolegami w szkole i nią, relacjach z przyjaciółmi oraz na życiu rodzinnym.