Co z tym dyskiem? Jaki i dlaczego SSD?

Twardy dysk w laptopie czy komputerze to zawsze istotny element konfiguracji sprzętowej. Będąc nośnikiem danych stanowi jeden z kluczowych elementów komputera. 

Choć pierwszym kryterium, kiedy myślimy o dysku twardym jest jego pojemność, w rzeczywistości oceniając przydatność i jakość dysków do rozważenia mamy zdecydowanie więcej kwestii. Zastanówmy się zatem na co powinniśmy zwracać uwagę i jakie kryteria powinny być dla nas istotne.
Zacznijmy od tego jaki to ma być dysk – HDD czyli hard disc drive to klasyczny dysk twardy, dostępny w większości komputerów. Dane zapisują się tutaj na magnetycznych talerzach, najczęściej o średnicy 2,5 cala. Ich zaletą jest bezsprzecznie dość duża pojemność ( obecnie dostępne są na rynku dyski o pojemności nawet 3 TB).
Do wad dysków HDD należy niezbyt wysoka wydajność – mówiąc wprost nie są one zbyt szybkie co czasami daje się boleśnie odczuć np przy starcie komputera lub przy przerzucaniu dużych porcji danych między partycjami.
Do wad zaliczyć też można dość niską odporność na różnicę temperatur oraz dość dużą awaryjność. Inną opcją wartą rozważenia jest dysk SSD czyli solid state drive. Działanie tego dysku oparte jest na pamięci flash. Jest rozwiązaniem droższym od tradycyjnego dysku HDD ale lista jego zalet równoważy tę niedogodność.
Przede wszystkim jest szybki, dużo szybszy niż klasyczny dysk HDD.
Pozwala na płynniejszą pracę komputera, błyskawiczne ładowanie gier, aplikacji i sprawne bieżące działanie procesów. Co więcej dyski SSD zużywają znacząco mniej energii przez co wydłuża się znacząco ich działanie w trakcie pracy na baterii.
Więcej na temat zalet i korzyści związanych z korzystanie z dysków SDD dowiecie się z TEGO artykułu https://lenovozone.pl/blog/jaki-dysk-ssd-do-laptopa/, tymczasem tutaj chcielibyśmy zastanowić się na co jeszcze, oprócz prędkości i pojemności dysku należy zwrócić uwagę.
Z pewnością istotną kwestią jest rodzaj proponowanego podłączenia dysku – mamy tu kilka opcji, które różnią się głównie przepustowością i szybkością przesyłania danych.
Warto też zwrócić uwagę na typ zastosowanej kości, czy też protokoły komunikacji dysku z naszym komputerem – to dość istotne detale, które jednak wpływają znacząco na wydajność i efektywność pracy dysku. Więcej na ten i inne tematy dotyczące konfiguracji komputera dowiesz się odwiedzając stronę www.lenovozone.pl