Czego nie powinien jeść mój kot?

Coraz częściej traktujemy zwierzęta jak członków naszej rodziny, dlatego tak bardzo kochamy je rozpieszczać. Jednak nie zawsze wiemy jak robić to bezpiecznie.

Czego nie powinien jeść mój kot. Foto pixabay

W polskiej kulturze przyjęło się, że do serca najlepiej jest dotrzeć przez żołądek. Już dawno temu odkryliśmy, że działa to nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta. Dlatego uwielbiamy rozpieszczać puszystych przyjaciół różnego rodzaju smakołykami, czasami nawet dzielimy się z nimi swoim obiadem. Jest to z pewnością gest miłości, jednak okazuje się, że nie do końca jest to zdrowe dla naszych pupili. Dzisiaj zajmiemy się kotami- nadmierne dokarmianie często skutkuje u nich otyłością, a źle dobrana dieta może skutkować chorobą. Zatem czego kot nie powinien jeść?

Mleko

Dzięki filmom i bajkom animowanym przyzwyczailiśmy się do wizji kota, który żywi się głównie mlekiem i nie możemy się od tej wizji odzwyczaić. Okazuje się jednak, że koty tak naprawdę w ogóle nie powinny pić mleka, ponieważ po odstawieniu pokarmu matki i przejściu na dietę mięsną, tracą umiejętność trawienia laktozy. Podawanie mleka kotu z nietolerancją laktozy prowadzi do biegunek i innych problemów trawiennych, a przez swoją kaloryczność również do otyłości. Dla dobra naszego pupila powinniśmy więc zrezygnować z podawania mu ciepłego mleczka na kolację.

Słodycze

Z jednej strony wiemy, że nie powinniśmy karmić zwierząt słodyczami, jednak kiedy tak nas proszą o choćby okruszek to zaczynamy się łamać. Uleganie w tej kwestii może mieć bardzo negatywne skutki, zwłaszcza jeśli poczęstujemy kota gorzką czekoladą. Zawarta w niej teobromina jest dla kotów trująca, może szkodzić sercu, a w większych dawkach może się okazać śmiertelna. Cukier zawarty w słodyczach niszczy kocie zęby oraz prowadzi do otyłości.

Psia karma

Gotowe karmy dla zwierząt na pierwszy rzut oka mogą się wydawać identyczne, jednak ich skład może być całkowicie różny. Psy i koty mają zupełnie inne zapotrzebowania na składniki odżywcze i witaminy, dlatego powinniśmy kupować karmy dedykowane dla konkretnego zwierzęcia. Karma dla psa nie zawiera wystarczająco białka, a dodatkowo jest pozbawiona m.in. tauryny, przez co może prowadzić do szeregu niedoborów u kociaków. Może to skutkować problemami ze wzrokiem, a także osłabieniem kondycji sierści.

Zboża

Najpopularniejsze suche karmy dla kotów są bogate w zboża, co niekoniecznie służy zwierzakom. Produkty zbożowe są dobrym wypełniaczem, ale nie spełniają one zapotrzebowania kota na składniki odżywcze, ponieważ potrzebuje on tłuszczów zwierzęcych. Kot nie trawi wystarczająco składników roślinnych, ponadto wysoka zawartość węglowodanów w tego typu diecie jest dla niego szkodliwa. Niektóre osobniki mogą całkowicie nie tolerować tego typu pożywienia.

Sól

Nie wyobrażamy sobie kuchni bez tej przyprawy i używamy jej praktycznie przy każdym obiedzie. Wzmacnia ona smak potraw, jednak jest niezdrowa i to nie tylko dla nas. Dla kota jest równie szkodliwa, ponieważ zatrzymuje wodę w jego organizmie, może prowadzić do uszkodzeń nerek oraz układu krążenia. Nie powinniśmy karmić go resztkami z naszych posiłków, ponieważ możemy mu w ten sposób tylko zaszkodzić.