Czy twój monitor powoduje u ciebie ból oczu?

Większość ludzi pracujących przy ekranie monitora więcej jak trzy godziny dziennie odczuwa ból oczu, zmęczenie, bóle głowy. Istnieje nawet pojęcie diagnostyczne określające ten problem, zwane Computer Vision Syndrom (CVS), które określa między innymi podwójne widzenie i zespół suchego oka. Jak rozwiązać ten problem?

Czy twój monitor powoduje u ciebie ból oczu?
Czy twój monitor powoduje u ciebie ból oczu?

Najczęstsze dolegliwości zgłaszane przez chorujących to ból oczu, zaraz za nim są suchość oczu, podwójne lub niewyraźne widzenie, do tego zmęczenie i zaczerwienienie oczu.
Największym błędem jaki popełniają użytkownicy monitorów ekranowych, to zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowa ilość to 20 razy na minutę, a podczas pracy z komputerem zmniejsza się ta ilość do 10, a nawet 7 razy. W konsekwencji występuje wysuszenie rogówki i spojówki, a co za tym idzie występuje ból, zaczerwienienie i suchość oczu.

Co zrobić?

Warto dbać o czystość urządzenia przed każdym użyciem. Ekrany LCD mają tendencję do intensywnego przyciągania cząsteczek kurzu, czyli roztoczy, bakterii, pyłków i brudu. Dodatkowo wymuszanie mrugania powinno pomóc w problemie. Istnieją także tzw. „sztuczne łzy’, czyli krople nawilżające oczy. Warto także co kilkanaście minut spoglądać w dal, by oczy odpoczęły od światła ekranu. Dodatkowo powinno się zwiększyć w komputerze czcionkę i pracować przy maksymalnie dużej ilości światła naturalnego. Jeśli te zabiegi nie pomogą, należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która powinna wynosić minimum 65%.

Prócz sposobów polecanych przez okulistów, warto zmienić mobilne urządzenia z ekranem LCD na e-papier, który przystosowany jest do maksymalnej dbałości o wzrok. Swobodnie możemy czytać i pisać na czytnikach ebooków, jak również grać w gry i przeglądać internet. E-papier doskonale imituje kartkę papieru, dzięki czemu jest nieszkodliwy dla wzroku.
Kto wie, może kiedyś ekrany e-papierowe będą dostępne także w monitorach i telefonach? Czekamy niecierpliwie na te czasy.