Czym jest witamina B6?

Pod nazwą „witamina B6” kryje się kilka związków o zbliżonej budowie, które są rozpuszczalne w wodzie i odgrywają kluczową rolę w metabolizmie aminokwasów, węglowodanów i lipidów. Co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Rola witaminy B6

Witamina B6 jest wchłaniania z końcowym odcinku jelita cienkiego. Jej zapasy ustrojowe są zlokalizowane w dużej mierze w tkance mięśniowej i wynoszą zwykle pomiędzy 40 a 250 mg.

Biologiczne jej wykorzystanie razem z pokarmem jest możliwe za sprawą obecności enzymów obecnych w krążących we krwi erytrocytach mających zdolność do wypierania witamin z połączeń z innymi związkami. Opisywana witamina jest niezbędna do prawidłowej pracy szeregu enzymów, które biorą udział w przemianach metabolicznych naszego organizmu, na przykład metabolizmie neuroprzekaźników. Uczestniczy ona także w syntezie prekursorów sfingolipidów będących ważnym składnikiem błony komórkowej neuronów.
Jej niedobory przyczyniać mogą się do przyspieszonego starzenia się neuronów i obniżonego stężenia niektórych przekaźników nerwowych. Witamina B6 bierze również udział w metabolizmie węglowodanów.
Gwarantuje prawidłową przemianę glikogenu do glukozy w stanach obniżonego poziomu cukru we krwi i jest odpowiedzialna za odpowiednią jego syntezę podczas tworzenia się jego zapasów w mięśniach oraz wątrobie. Witamina B6 przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego przez swój udział w syntezie hemu. Uczestniczy także w produkcji hormonów steroidowych i fizjologicznej odpowiedzi odpornościowej organizmu na czynniki wywołujące zakażenie.

Witamina B6 w żywności

Z witaminą B6 można spotkać się w przypadku większości produktów spożywczych. Brak jednego charakterystycznego pokarmu stanowiącego wyjątkowo bogate jej źródło, lecz spore jej ilości znajdziemy na przykład w mięsie, rybach, roślinach strączkowych i warzywach liściastych.

Przyczyny oraz skutki niedoboru witaminy B6

Do grupy osób narażonych na niedobory witaminy B6 zalicza się osoby w wieku podeszłym, kobiety w ciąży oraz alkoholików. W dwóch pierwszych grupach zapotrzebowanie na nią jest większe, a co za tym idzie – częściej spotyka się u nich biochemiczne niedobory oraz ich kliniczne manifestacje. Powstający w sporych ilościach w organizmie alkoholików metabolit alkoholu, aldehyd octowy, przyczynia się do nasilonego rozkładu tej witaminy. Niedobory witaminy B6 rozwinąć mogą się także u małych dzieci karmionych produktami wyłącznie przetworzonymi przemysłowo, które to są ubogie w witaminy.
Warto wspomnieć, że niedobory witaminy B6 nie są izolowane i odnoszą się do całej grupy witamin B. Ich głównymi objawami jest zapalenie jamy ustnej i języka oraz zapalenie kącików ust (potocznie nazywane zajadami). Stany zapalne skóry oraz błon śluzowych łatwo wyleczyć przez wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zbożowych gruboziarnistych i surowych warzyw oraz owoców. Do pozostałych powikłań związanych z niedoborem witamin z grupy B zaliczyć można objawy ze strony układu nerwowego,
drgawki konwulsyjne oraz zmiany w zapasie elektroencefalograficznym. Na jego skutek rozwinąć może się także niedokrwistość mikrocytarna niedobarwliwa, depresja oraz stan neuropatii obwodowej.

Skutki nadmiaru witaminy B6

Regularne spożywanie witaminy B6 może się przyczynić do wykształcenia objawów związanych z hiperwitaminozą. Jako że jej nadmiar jest wydalany z moczem, sytuacje tego typu są rzadko spotykane i wyłącznie dawki, które sięgają dziennych gramowych ilości mogą spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Odnoszą się one głównie do niewłaściwego funkcjonowania systemu nerwowego. Chodzi tu między innymi o neuropatię oraz nadmierną senność. Niedobór opisywanej witaminy ściśle wiąże się z kwasem foliowym, co sprawia, że suplementacja tą witaminą zwiększa zapotrzebowanie na niego.

Zapotrzebowanie na witaminę B6

Zapotrzebowanie na witaminę B6 jest uzależnione od szeregu czynników. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o wymienionych powyżej grupach, gdzie jest ono znacznie większe niż u pozostałej części populacji. Zapotrzebowanie na opisywaną witaminę jest także zależne od spożycia białka. Im większą jego ilość dostarczamy w codziennej diecie,  tym większa powinna być podać witaminy B6. Na bioprzyswajalność wpływ może mieć również regularne przyjmowanie niektórych leków mogących wpływać na wchłanianie oraz metabolizm tej witaminy. Jej zalecane dzienne spożycie waha się od 1 do 2 mg dziennie.

Suplementacja witaminą B6

Suplementacja z zastosowaniem opisanej witaminy jest zalecana we wszystkich stanach klinicznych wiążących się z przewlekłym bólem. Jej dodatkowa podaż zalecana jest także w chorobach układu nerwowego, depresji i stanach obniżonego nastroju. Witaminę B6 stosuje się również w stanach zapalnych skóry i innych zmianach dermatologicznych, jak zapalenie kącików ust, języka i spojówek czy łuszczenie się naskórka.
Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w magnez z witaminą B6, który występuje pod nazwami takimi, jak chociażby Magnez B6. W tym przypadku ułatwia ona wchłanianie, transport oraz utrzymywanie wewnątrzkomórkowe jonów magnezu. Więcej informacji na temat tego typu suplementów znaleźć można na stronie: http://www.magvit.com.pl/.