
Depresja w firmach to coraz powszechniejsze zjawisko. Pracodawcy próbują walczyć z problemem, organizując dla pracowników sesje coachingowe i szkolenia. Nie tego oczekują jednak ci, których sprawa dotyczy.
Depresja w firmach – badania
252 915 zwolnień lekarskich w 2020 roku wystawiono z powodu epizodu depresyjnego. Z kolei 132 918 zaświadczeń wydali lekarze w związku z nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi pacjentów. Dane, które zebrał portal Bankier.pl, są naprawdę niepokojące. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach powodem pogorszenia stanu zdrowia psychicznego jest… praca chorego.
– Chciałam spotkać się z moją przełożoną i porozmawiać, że nie na takie warunki zgadzałam się, podpisując umowę, że się nie wyrabiam. Szefowa nie miała dla mnie czasu przez dwa tygodnie. W czasie spotkania, po wysłuchaniu mnie, powiedziała: „Słuchaj Monika, mam taki super pomysł, że zatrudnimy takiego behawiorystę, który będzie cię >>shadowował w pracy<< i po tygodniu usiądziemy do tego i on powie wtedy, gdzie widzi błędy w twojej pracy i jak poprawić twoje zarządzanie czasem”. Ten świat korporacji jest tak bardzo odklejony od rzeczywistości – wyznała redakcji portalu Bankier.pl 34-letnia Monika z warszawskiej agencji reklamowej.
Depresja pracownika – co może zrobić pracodawca?
Właściciele firm widzą, że problemy ze zdrowiem psychicznym dopadają coraz większą liczbę zatrudnionych. Wskutek tych obserwacji zgłaszane jest coraz większe zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną w miejscu pracy. Bankier.pl podaje, że PZU odnotowało w ubiegłym roku dwudziestoprocentowy wzrost względem 12 poprzednich miesięcy, jeśli chodzi o prośby współpracy psychologicznej w firmach.
Co poza tym może zrobić pracodawca? W biuletynie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy można znaleźć kilka przydatnych zaleceń. Są to m.in:
- zorganizowanie darmowego doradztwa z zakresu życia prywatnego i zawodowego w godzinach pracy,
- organizacja grup zdrowia,
- zorganizowanie szkoleń kierowniczych mających na celu naukę rozpoznawania oznak nadmiernego stresu,
- ustalenie polityki firmy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Pracodawco, nie bagatelizuj oznak depresji u pracownika!
W Polsce wskaźnik samobójstw jest wyższy niż wskaźnik światowy, który wynosi 10,5 na 100 tys. mieszkańców. U nas liczba ta przekracza 16 na 100 tys. Pamiętajmy więc, że depresja, która może powodować targnięcie się na własne życie, nigdy nie powinna pozostawać tematem tabu. Również w pracy należy mówić o niej głośno. Pomoc ze strony pracodawcy, a także jego ludzkie podejście może uratować kogoś przed decyzją nie do odwrócenia.