Dla kogo rower crossowy? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Rower crossowy to uniwersalny jednoślad - wygodnie pojedziesz na nim do pracy, zrobisz trening cardio i udasz się na wycieczkę do lasu. Podpowiadamy, jak wybrać rower crossowy i nie przepłacić.

Największą zaletą  jest jego wszechstronność i bezkompromisowość. Nie musisz rezygnować z żadnej formy aktywności – możesz korzystać z roweru dokładnie tak, jak masz na to ochotę. Rowery crossowe zostały stworzone po to, abyś nie musiała się ograniczać. Jeśli właśni taki jednoślad jest Ci potrzebny, to z naszego poradnika dowiesz się, jak jest zbudowany i na jakie cechy zwracać uwagę podczas zakupów.

Czym charakteryzuje się rower crossowy?

Można je swobodnie nazwać hybrydą roweru trekkingowego i górskiego. I tu rodzi się pytanie: czy rower crossowy jest wygodny? Oczywiście, bo jego rama nie zmusza cyklistki do utrzymywania pochylonej pozycji. Siedzimy z lekkim pochyleniem, tak aby móc przez cały czas podziwiać widoki. W przypadku damskiego roweru górna rura ramy jest lekko obniżona. Dlaczego warto wybrać damkę? Ponieważ została zaprojektowana z myślą o kobiecej anatomii, więc z kobiecej perspektywy – wygodniejsza.

Rowery crossowe to jednoślady na dużych kołach, co sprzyja rozwijaniu większych prędkości. Szerokość opony jest wymiarem pośrednim pomiędzy cienką szosówką a szeroką oponą terenową. Chodzi o to, aby obniżyć opory toczenia na asfalcie, ale przy okazji zapewnić stabilną jazdę na nierównościach. Opony crossowe są bieżnikowane, ale klocki są mniejsze i inaczej rozmieszczone niż w typowych rowerach terenowych.

Skoro mamy jeździć w terenie to przyda się dobra amortyzacja. Dzięki niej można bezpiecznie manewrować na nierównym terenie. Zniwelowane są również drgania na kierownicy. W rowerach crossowych przedni amortyzator oferuje skok pomiędzy 50 mm a 63 mm. Takie parametry są wystarczające dla nierównych miejskich chodników i leśnych ścieżek.

Napęd rowerów crossowych powinien być przystosowany do pokonywania zróżnicowanego terenu, również z obciążeniem. Wybierz rower, który oferuje rozsądną liczbę przełożeń. Nie zawsze więcej, oznacza lepiej – kluczowy jest wybór mechanizmu. Warto postawić na markowy osprzęt, który oferuje większą niezawodność. Dla tych, którzy będą jeździć dużo i często, polecamy modele z hamulcami tarczowymi. Ten mechanizm oferuje niezmienną siłę hamowania bez względu na warunki pogodowe. Zdecydowanie łatwiej jest też kontrolować prędkość na stromych zjazdach.

Czym różni się rower trekkingowy od crossowego?

Choć są dwie zupełnie odmiennie zbudowane maszyny, to wielu osobom zdarza się mylić rower crossowy i trekkingowy. Źródło problemu tkwi w tym, że te dwa modele rowerów pojawiły się stosunkowo niedawno i są swego rodzaju hybrydami rowerów szosowych i górskich. W przypadku roweru trekkingowego mamy do czynienia ze sprzętem przeznaczonym na ścieżki utwardzone – zatem idziemy bardziej w kierunku szosówki. Natomiast rower crossowy będzie doskonały do jazdy w terenie, ale na asfalcie również świetnie sobie poradzi. Wybór pomiędzy rowerem crossowym a rowerem trekkingowym zależy od tego, jakie trasy wybierasz najczęściej. Jeśli lubisz wyskoczyć do lasu – najlepszym wyborem będzie rower crossowy. Dla tych, którzy trzymają się ścieżki rowerowej, ale ciągną za sobą przyczepkę z dzieciakami gorąco polecamy mocne rowery trekkingowe.

Jaki rower crossowy do 3500 zł kupić?

Kwota, którą założyliśmy może wydawać się niewygórowana. Szczególnie w porównaniu do modnych rowerów miejskich, które dziś potrafią tyle kosztować. Rower crossowy wymaga starannie dobranego osprzętu, co wcale nie oznacza, że musi być drogi. W poszukiwaniu roweru crossowego w rozsądnej cenie warto udać się na strony polskich producentów. Od kilku lat na naszym rynku funkcjonuje marka Tabou. Budują rowery na aluminiowych ramach, na które dają dożywotnią gwarancję, korzystają ze sprawdzonego markowego osprzętu.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość wybrania sobie wersji wyposażenia. Dzięki temu nie musisz przepłacać za coś, z czego w pełni nie będziesz mogła skorzystać. Możesz zatem kupić rower do jazdy rekreacyjnej lub mocny sprzęt w wyposażeniem pozwalającym na aktywne uprawianie sportu. Ceny są bardzo rozsądne, bo w podanej przez nas półce cenowej możesz mieć rower z hamulcami tarczowymi i amortyzowaną sztycą pod siodełkiem. Do tego amortyzator z blokadą skoku i napęd Shimano – a rower wciąż nie kosztuje więcej niż założona przez nas kwota.

Co wyróżnia te rowery? Większość topowych marek traktuje rowery crossowe jak górskiej. Kupujemy „goły” rower, bez dodatkowego wyposażenia. W przypadku rowerów crossowych Tabou nie musisz dodatkowo inwestować w stopkę, a model Flow 2.0 W EQ wyposażony jest również w bagażnik i elastyczne mocowania bagażu, w standardzie są również błotniki.

Teraz już wiesz, czy rower crossowy ma sens

Jazda na rowerze to idealny sposób, by zrelaksować się i zadbać o utrzymanie szczupłej sylwetki. W ofertach zachodnich producentów pojawiła się już nowa grupa, czyli tzw. rowery fitness. Gdy się im przyjrzymy, okazuje się, że niewiele różnią się od crossów. Zdrowy trening cardio możesz wykonać na każdym rowerze, więc nie ma powodu kupować do tego celu osobnego sprzętu.

Rower crossowy doskonale nadaje się dla kobiet, które aktywnie uprawiają sport i rekreację na świeżym powietrzu. Polecamy je do miasta, bo dobrze poradzą sobie z nierównym chodnikiem i dziurą w jezdni. Wycieczka do lasu również będzie udana, bo masz pod ręką odpowiednią liczbę biegów na każde wzniesienie i bieżnikowane opony na nierówności.

Rekreacyjna jazda na rowerze crossowym jest łatwa i przyjemna. Musisz zadbać tylko o to, by wybrać odpowiedni rozmiar ramy. Rower crossowy ma duże koła, dlatego warto go „przymierzyć” przed zakupem. W sklepie rowerowym pomoże Ci sprzedawca, jeśli będziesz kupować rower w sklepie internetowym – zmierz przekrok. Nie tyle wzrost, ile długość nóg ma tu znaczenie. Dobre dopasowanie gwarantuje komfortowe warunki do jazdy i bezpieczeństwo na trasie.

Artykuł partnera