
Neuropatia jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju zespołu stopy cukrzycowej (ZSC). Pierwszymi objawami neuropatii są mrowienie dłoni i stóp, drętwienie oraz swędzenie. Czasami jednak przebiega ona bezobjawowo. Na co zwrócić uwagę i jakie badania zrobić w celu wykrycia neuropatii, a tym samym zapobiegania ZSC opowiadają eksperci programu Zdrowa ONA.
Kilka słów o samej neuropatii cukrzycowej. Jest to zespół zaburzeń układu nerwowego, który może wystąpić w wyniku źle leczonej cukrzycy, a dokładnie uszkodzenia włókien nerwowych z powodu nadmiaru glukozy we krwi. W większości przypadków rozwija się bezobjawowo i tylko odpowiednie badania pozwalają na jej wykrycie.
Statystyki mówią same za siebie. Neuropatia cukrzycowa może dotyczyć nawet 80% pacjentów chorych na cukrzycę, ale tylko 10% z nich zauważa u siebie konkretne objawy. Jest to bardzo trudna sytuacja, ponieważ występowanie samej neuropatii zwiększa ryzyko amputacji 1,7-krotnie. Jeżeli dodatkowo występuje deformacja stóp – 12-krotnie. Łącznie neuropatia odpowiada za 50-75% amputacji nieurazowych (czyli takich które nie są wynikiem wypadków). Co najważniejsze, aż 75% z nich można zapobiec – mówi prof. dr hab. n. med. Waldemar Karnafel, diabetolog, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert programu Zdrowa ONA.
Jakie są objawy neuropatii cukrzycowej?
Objawy mogą różnić się w zależności od tego, jakie włókna ulegają uszkodzeniu (cienkie czy grube). Jednak w przypadku wystąpienia każdego z poniższych objawów, należy koniecznie zgłosić się do lekarza:
- Bóle powierzchowne, pieczenie, palenie, kłucie (objawy we wczesnym okresie) lub bóle głębokie, rwące i trudne do zniesienia, często też bóle nasilające się w nocy
- Utrata doznań bólowych, nazywana też niedoczulicą (w późnym okresie)
- Brak czucia w stopach podczas chodzenia
- Utrata równowagi przy wstawaniu lub chodzeniu
- Przykre doznania w kontakcie z pościelą, ubraniem, itp.
- Zaburzenia odczuwania ciepła (uczucie zimnych stóp)
- Sucha skóra w obrębie stóp (zmniejszenie lub zanik potliwości skóry)
- Zaburzenia w odczuwaniu wibracji, lekkiego dotyku
- Uczucie osłabienia mięśni stóp i nóg
- Chód z unoszonymi stopami, czyli tzw. chód kaczy
- Palce młoteczkowate
- Zaczerwienienie i zwiększenie temperatury skóry stopy