Emocjonalny singiel od Józefiny i Skubasa

„Gdy jest brzydko” to wspólny utwór Józefiny i Skubasa, który opowiada blaskach i cieniach związkowych relacji. Piosenka dotyka tematu miłości jako postawy, akceptacji oraz wspólnego trudu. To opowieść o uczuciu nie z perspektywy romantycznych uniesień, lecz tych zwykłych, lepszych i gorszych dni. Premierowo do usłyszenia podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – już w ten weekend.

Emocjonalny singiel od Józefiny i Skubasa. Foto Adam Romanowski

Józefina i Skubasa to artyści, których połączyła podobna wrażliwość, a także miłość do smutnych piosenek i życiowa melancholia. Józefina jest znana słuchaczom jako była już wokalistka Varius Manx. W przeszłości występowała także z Piotrem Rubikiem jako solistka oraz grała w teatrze Studio Buffo. W 2007 zwyciężyła w „Opolskich Debiutach” oraz finale programu „Szansa na Sukces”. Od kilku lat rozwija solową karierę. Skubas z kolei szerszej publiczności dał się poznać dzięki wydanemu w 2012 autorskiemu albumowi „Wilczełyko”. To właśnie na nim znalazł się, jak do tej pory największy przebój artysty, czyli „Nie mam dla Ciebie miłości”. Obecnie ma na swoim koncie cztery długogrające wydawnictwa, a najnowsze z nich „W ogień”, wydane w lutym – z miejsca zebrało świetne reakcje od słuchaczy oraz mediów.

Ich artystyczne ścieżki przecięły się teraz przy okazji utworu „Gdy jest brzydko”. W piosence wybrzmiewa wyjątkowe zderzenie wrażliwości, emocjonalność i melancholia. Wokale i charyzmy artystów idealnie ze sobą współgrają, co zostało już dostrzeżone przez organizatorów 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podczas którego Józefina i Skubas wykonają utwór na żywo. Jak opowiada Skubas: to utwór o tym, jak to jest, kiedy opada romantyzm i pozostaje proza życia.

Utwór powstał już dawno, czekał jednak w szufladzie na swój moment. Kiedy pojawił się pomysł, żeby zgłosić premierę na opolski festiwal – wyciągnęliśmy „Gdy jest brzydko” z tej szuflady i dokończyliśmy tekst w wersji na duet, w Zakopanem, w Domu Pracy Twórczej. Ta piosenka jest dla mnie jak kartka z pamiętnika. dodaje Józefina.

Do utworu powstał prosty, lecz wymowny obrazek, za którego realizację odpowiada Adam Romanowski.