Epilacja laserowa – bezbolesne usuwanie owłosienia

Lasery są używane w medycynie estetycznej do usuwania włosów od 1990 roku. Przez ten czas zostały już dokładnie przebadane i wiadomo, że depilacja laserowa jest niezwykle skuteczną , ale co ważniejsze, bezpieczną metodą pozbycia się niepożądanego owłosienia.

Epilacja laserowa – bezbolesne usuwanie owłosienia. Foto unsplash

Gładkie ciało pozbawione owłosienia jest dzisiaj właściwie podstawa wizerunku, ale jednocześnie wymaga od nas nieustannej pracy. Każda kobieta zna to uczucie kiedy zakłada sukienkę i okazuje się, że przed wyjściem z domu czeka ją jeszcze depilacja. Jeśli podobnie jak my miewasz czasami dosyć nieustannego usuwania owłosienia, może warto rozważyć epilację laserową. Dzięki temu zabiegowi będziesz mogła na długi czas zapomnieć o maszynce czy bolesnej depilacji woskiem. Instytut medycyny estetycznej Beauty Derm proponuje epilację wykonaną laserem Soprano ICE, który ma być najbardziej skuteczną, bezbolesną epilacją dla wszystkich fototypów skóry.

Dlaczego laser Soprano Ice?

Urządzenie zostało zatwierdzone przez FDA dla wszystkich fototypów skóry (I-VI) i dla skóry opalonej. Dzięki zastosowaniu dwóch laserów: diodowego i aleksandrytowego przeznaczony jest do epilacji wszystkich kolorów włosów – również włosów jasnych i cienkich, jednak oprócz siwych ze względu na brak melaniny. SHRTM –  to metoda epilacji zastrzeżona przez firmę Alma. Działa na zasadzie stopniowego podgrzewania skóry właściwej do temperatury, która skutecznie niszczy mieszki włosowe i hamuje ich ponowny wzrost. Natomiast technologia ICETM chłodzi powierzchnię skóry, zapobiegając oparzeniom i umożliwiając bezbolesną, ale skuteczna epilację. W trakcie wielu badań klinicznych udowodniono, że SHRTM to najbezpieczniejsza metoda epilacji laserowej w przypadku wszystkich fototypów skóry, w tym skóry ciemnej, w której melanina jest znacznie bardziej wrażliwa na ciepło stosowane przy zabiegach laserowych. Mieszki włosowe są niszczone przez powtarzające się krótkie impulsy. Impulsy te minimalizują ryzyko poparzenia skóry, gdy zwiększające się ciepło podnosi temperaturę skóry właściwej do poziomu potrzebnego do wzrostu włosa.

Przed zabiegiem

Do wykonania zabiegu należy się wcześniej przygotować, ponieważ skóra powinna być ogolona, umyta i niczym nieposmarowana. Dodatkowo przez minimum 4 tygodnie przed zabiegiem włosy nie mogą być usuwane poprzez wyrywanie, np. pęsetą, depilatorem, woskiem. Nie należy również stosować kremów depilujących na tydzień przed wizytą w klinice. Ważne jest też dobranie odpowiedniego terminu, ponieważ skóra po zabiegu nie może być wystawiana na ekspozycję słoneczną. Warto mieć to na uwadze, planując wakacje lub urlop poza granicami kraju.

Po zabiegu

Sam zabieg jest bezbolesny, jednak po jego wykonaniu trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie należy wystawiać skóry poddanej zabiegowi na działanie promieni słonecznych przez minimum 3 tygodnie. Po zabiegu nie należy również stosować preparatów ze spirytusem czy innych drażniących, a zamiast tego należy pamiętać o natłuszczaniu oraz nawilżaniu skóry. Jeśli chodzi o usuwanie owłosienia po zabiegu to przez 4 tygodnie przed kolejnym zabiegiem nie można wyrywać włosów, a jedynie je golić.

Efekty

Dla uzyskania optymalnego efektu wykonuje się od 3 do 8 zabiegów. Każdy kolejny w odstępach co 6-8 tygodni w zależności od okolicy ciała i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Pierwsze efekty widać po kilku zabiegach.

Epilacja laserowa – bezbolesne usuwanie owłosienia. Foto Beauty Derm
Epilacja laserowa – bezbolesne usuwanie owłosienia. Foto Beauty Derm
Epilacja laserowa – bezbolesne usuwanie owłosienia. Foto Beauty Derm

Pytania do eksperta

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu, zadałyśmy kilka pytań ekspertowi. Na nasze pytania odpowiada dr Beata Kociemba, właścicielka instytutu medycyny estetycznej Beauty Derm.

Na jakich partiach ciała można wykonać zabieg i jak on wygląda?

Zabieg można wykonywać niemalże na całym ciele, jednak najczęściej u kobiet wykonuje się na takie okolice jak pachy, okolice bikini, szpara pośladkowa, łydki i uda, okolica nad górną wargą, a także przedramiona. U mężczyzn natomiast najczęściej zabieg przeprowadza się na plecach, klatce piersiowej, brzuchu. Procedura zabiegu jest bardzo prosta, po nałożeniu na wybraną okolicę żelu, przykłada się głowicę do skóry miejsce przy miejscu i oddaje strzały laserem. Światło lasera pochłania barwnik zawarty w mieszku włosowym, w ten sposób mieszek włosowy zostaje trwale zniszczony. Parametry zabiegu są dobierane indywidualnie, po ocenie przez kosmetologa, w zależności od koloru i grubości owłosienia oraz koloru skóry.

Jak długo utrzymuje się efekt? Czy po wykonaniu 8 zabiegów możemy całkowicie zapomnieć o problemie niechcianego owłosienia?

Zalecane jest wykonanie minimum 4 zabiegów, średnia ilość zabiegów w serii to ok. 6-8 zabiegów, wykonywanych w określonych odstępach w zależności od wybranej okolicy. Po takiej serii pozbywamy się niechcianego owłosienia, czasem należy wykonać zabieg przypominający po roku lub więcej.

Czy z epilacji laserowej mogą skorzystać kobiety w ciąży?

W czasie ciąży i karmienia piersią nie należy wykonywać laserowej epilacji.

Czy są jakieś inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Przeciwwskazania do zabiegu to m.in. aktywna opryszczka, uszkodzenia skóry w miejscu wykonywania zabiegu, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, siwe włosy (w tym przypadku zabieg jest nieskuteczny), opalona skóra, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, nowotwory, niewyregulowana gospodarka hormonalna, bielactwo, padaczka.