Statystyki pokazują, że miłość się opłaca! 80% Polaków w związkach potwierdza, że bycie w relacji korzystnie wpływa na domowy budżet. Średnia kwota, jaką udaje się zaoszczędzić parom to 388 złotych. Jak w takim razie przedstawia się kwestia niezależności finansowej? Czy lepiej jest prowadzić wspólny budżet, czy każdy powinien mieć własne dochody?
Wspólny portfel?
Jeżeli związek jest na etapie wspólnego zamieszkania oraz współdzielenia kosztów, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest dzielenie się przychodami. Stała relacja gwarantuje możliwość gromadzenia oszczędności. Sprzyjają temu wspólne priorytety i chęć planowania przyszłości.
Jakimi wydatkami dzielimy się najczęściej? Partnerzy decydują się na wspólne rozliczenie comiesięcznych opłat, ponieważ pozwala to zaoszczędzić pieniądze. Opłaty za nośniki energii, usługi telekomunikacyjne czy wydatki czynszowe dzielą między sobą. Duża część związków postanawia także podzielić się kosztami codziennych zakupów.
Razem, ale czy równo?
Większość z nas rozkłada koszty równomiernie. Są też związki, w których znaczna część comiesięcznych wydatków przechodzi na partnera, który zarabia więcej. Wydaje się to być oczywiste, jednak nie każdy decyduje się na tego typu rozwiązanie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, od chęci poczucia niezależności finansowej do unoszenia się honorem przez mężczyznę. Nieliczne grono wybiera więc rozwiązanie, które proponuje rozliczanie kosztów osobno.
Polacy w związkach najczęściej wybierają tradycyjny model, w którym mężczyzna pełni funkcję żywiciela rodziny. Jest to jednak najbardziej widoczne w małych miejscowościach. W dużych miastach preferuje się podział wydatków między dwie osoby.
Czy wspólny budżet to także wspólne decyzje?
Planowanie wydatków to istotna kwestia dla dobrego zorganizowania budżetu w związku. Czy kiedy dzielimy się wydatkami z partnerem, powinniśmy także omawiać razem każdą decyzję?
Osoby, które wzięły udział w badaniu „Ile kosztuje miłość w Polsce”, najczęściej wspólnie planują oszczędzanie i wydawanie pieniędzy. Mają także konto bankowe lub planują jego założenie. Mniejsza część respondentów wybiera całkowitą rozdzielność finansową i samodzielnie podejmuje decyzje o wydatkach oraz nie myśli o wspólnym rachunku.
Podział wydatków, a powodzenie w związku
Osoby w związkach w Polsce mają dość zasadnicze podejście do finansów. Wolą wspólnie zarządzać domowym budżetem, planować wydatki, podejmować ważne decyzje i oszczędzać pieniądze. Ci, którzy wybierają opcję „zdecydowanie osobno” stawiają na pełną rozdzielność majątkową. Dotyczy to osobnych kont i dzielenia wydatków równo na każdego partnera.
Mimo rozmaitego podejścia do finansów, każda relacja ma szansę rozwijać się z powodzeniem. Pieniądze nie powinny być powodem konfliktów. Partnerzy muszą pamiętać, że podział wydatków to indywidualna kwestia, niezwiązana z okazywaniem ograniczonego zaufania, a z poczuciem komfortu danej osoby.