Firanki do salonu, czyli jakie firany wybrać – praktyczne wskazówki

Szukasz idealnych firanek do swojego salonu? Na początek trzeba określić, w jakim stylu jest salon. Każdy rodzaj aranżacji wnętrza ma bowiem swoje wymagania.

Firanki do salonu w stylu glamour

Styl glamour uwielbia blask. Im więcej światła, tym lepiej. To idealna aranżacja wnętrza dla osób lubujących się w luksusie i przepychu. Tu nie ma miejsca na skromność. Glamour epatuje bogactwem ozdób stworzonych na bazie kryształu i srebra. Ciemne ściany i jasne meble to kolejna wizytówka stylu glamour. W takim wnętrzu doskonale sprawdzą się połyskliwe ażurowe firanki. Będą przepuszczały dostatecznie dużo światła, jednocześnie sprawią, że będzie się ono łagodnie rozpraszało. Dobrym wyborem będą firanki z doszytymi kryształkami lub perełkami.

Firanki do salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest zaprzeczeniem glamour. Tu ma być prosto, ascetycznie i jak najbardziej naturalnie. Połączenie bieli i surowego drewna najlepiej oddaje prostotę stylu skandynawskiego. W takich wnętrzach najlepiej wyglądają gładkie białe firanki. Opcjonalnie można powiesić firanki do salonu skandynawskiego z kolorowym nadrukiem w formie poziomego pasa. Nie poleca się firanek bogato zdobionych. Także kolorowe firanki nie są mile widziane we wnętrzach w stylu skandynawskim. Jedyny wyjątek można zrobić dla firanek w tym samym odcieniu brązu co drewniana podłoga.

Firanki do salonu w stylu boho

Styl boho czerpie pełnymi garściami z tradycji dawnej paryskiej cyganerii. To kolorowy, artystyczny nieład, w którym im więcej zabawy barwą i wzorem, tym lepiej. Wybór firanek do salonu w stylu boho jest bardzo duży. Tu sprawdzą się zarówno firanki białe, jak i kolorowe, przy czym te drugie lepiej wpiszą się w stylistykę wnętrza. Najlepszą opcją są firanki zdobione kolorowymi nadrukami. Mile widziane są wszelkie motywy florystyczne i faunistyczne. Kolory nie muszą być wiernym odzwierciedleniem natury. W stylu boho dobrze sprawdzają się firanki marszczone i zdobione falbanami.

Firanki do salonu w stylu urban jungle

Ten styl ma być odzwierciedleniem dżungli, ale nie tej miejskiej pełnej samochodów, tylko prawdziwej dżungli pełnej zielonych roślin i dużych kwiatów. Wnętrza w tym stylu idealnie nadają się do odpoczynku i relaksu. Są urządzone w różnych odcieniach zieleni i tzw. barwach ziemi, czyli odcieniach beżu i szarości. Tu raczej nie pasują białe firanki, natomiast doskonale sprawdzą się firanki écru lub w kolorze pastelowej zieleni. Duży ich wybór można znaleźć w sklepie Alena-Firany.pl. Podobnie jak w stylu boho, tak i tu mile widziane są nadruki i kolorowe zdobienia. Dobrym rozwiązaniem jest dobraniem firanek i zasłon w podobnej tonacji.

Firanki do salonu w stylu industrialnym

Wnętrza w nowoczesnym stylu industrialnym zachwycają minimalizmem, ścianami z surowej cegły, sufitami pozornie niewykończonymi, betonowymi lub kamiennymi podłogami i bardzo małą ilością ozdób. Firanki, jeśli w ogóle zostaną powieszone, są praktycznie niewidoczne. Najczęściej to cienkie i gładkie tiulowe firanki lub firanki panelowe. Nie znajdziemy na nich nadruków, ozdobnych falban, fantazyjnych upięć czy dekoracyjnych lambrekinów w górnej części. Firanki do salonu w stylu industrialnym na ogół są białe, opcjonalnie można postawić na jasny odcień szarości. W takich wnętrzach nie widuje się kolorowych firanek.

Wpis znaleziono dzięki:

- Firanki do salonu w stylu glamour

- Firanki do salonu w stylu industrialnym

- Firanki boho