Firanki do wysokich pomieszczeń

Kamieniczne mieszkanie na ponad 3 a nawet 4 metry wysokości? Jak udekorować okno w takim mieszkaniu, by optycznie obniżyć sufit i sprawić by mieszkanie było przytulne i wizualnie ciepłe? Jest na to kilka sposobów.

Firanki do wysokich pomieszczeń

Zaletą wysokich mieszkań jest niewątpliwie duża ilość przestrzeni. Nawet mniejszy pokój, dzięki wysokości nabiera przestronności. Mają one też lepszy mikroklimat dzięki większej ilości powietrza i powierzchni ścian.

Niestety, wysokie mieszkania to również większe straty ciepła, duża rozpiętość temperatur oraz problemy z akustyką. Firanami i zasłonami nie poprawimy rozkładu temperatury, ale możemy wpłynąć na poprawę akustyki, a także – dzięki odpowiedniej dekoracji okna, obniżyć optycznie sufit i sprawić, że całe pomieszczenie – mimo iż duże, będzie wydawać się przytulne.

Dekoracja okna w wysokich pomieszczeniach

W tego typu wnętrzach rzadko spotkamy typowe okna. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z oknami o kilku kwaterach: trójdzielnymi jednorzędowymi bądź dwukwaterowymi dwurzędowymi. Takie okna wymagać będą dłuższych i szerszych firan, dlatego ważne jest, by karnisz został zamontowany solidnie i był trwały – będzie zazwyczaj dźwigał nieco większy ciężar niż karnisz w niskim mieszkaniu w bloku.

Wysoki sufit – długie firany

Do wysokich pomieszczeń projektujemy aranżacje wykorzystujące jedynie długie firany. Krótkie firanki sięgające parapetu sprawdzą się jedynie w przypadku firan z fantazyjnymi upięciami, które są asymetryczne i ich część sięga ziemi. Firany krótkie, równo sięgające parapetu, będą zazwyczaj sprawiać wrażenie niedopasowania i nie tylko nie zmniejszą pomieszczenia, ale nadadzą mu lekko kuriozalnego wyglądu.

Ze względu na dużą ilość przestrzeni i powietrza w wysokich pomieszczeniach, można pozwolić sobie na bogato zdobione firany – duże wzory, widoczne aplikacje, gęste sploty – to wszystko idealnie komponuje się z monumentalnym wnętrzem. Jeśli duży wzór z firany powtórzymy na zasłonach bądź innych elementach dekoracyjnych pomieszczenia (np. poduchach), pokój zyska na przytulności. Przy zakupie firan do wysokiego pomieszczenia warto zatem rozejrzeć się za kompletem: firany + zasłony.

Firany panelowe do wnętrz nowoczesnych i loftów

Wysokie pomieszczenia to nie tylko domena starych kamienic, ale również współcześnie adaptowanych pomieszczeń fabrycznych, tzw. loftów. Do takich wnętrz, tradycyjne firany nie bardzo pasują. Okna wymaga jednak zasłonięcia, w przeciwnym razie, całe nasze życie będzie dostępne dla sąsiadów. W takich wnętrzach idealnym rozwiązaniem są firany panele. Mogą one być delikatnie zdobione abstrakcyjnym wzorem bądź zawierać nadrukowany mini obraz. W sprzedaży dostępne są również firany panele kilkuczęściowe, tworzące na oknie całe obrazy. Są dobrym rozwiązaniem przy oknach szerokich, zajmujących całą powierzchnię ściany. Firany panelowe wyposażone są w obciążniki, by firanka ładnie się układała i nie zmieniała kształtu. To również jedne z najbardziej wygodnych w użytkowaniu typów firanek.

Firany gotowe czy metrażowe?

Przy zakupie firan do wysokich pomieszczeń najprawdopodobniej będzie trzeba zdecydować się na firany metrażowe. Wynika to przede wszystkich z mniejszej dostępności firan gotowych przystosowanych do bardzo wysokich okien. Usługę obszycia firany można zlecić krawcowej. Specjalizujące się w szyciu firan krawcowe mają też swoje własne pomysły na aranżacje i upięcie dekoracji przy wysokich oknach, niekiedy zatem warto zapytać je o projekty zanim jeszcze zakupimy konkretny materiał.

Firany do pokoju i salonu, firany do kuchni, oraz firanki dla dzieci – najnowsze wzory zobacz w sklepie https://firaneo.pl/firany gdzie spośród niemal tysiąca firanek żakardowych, oraz woalowych znajdziesz wzory pasujące do twojego wystroju wnętrza.W ofercie zarówno firanki gotowe, firany na metry bieżące, jak i firanki szyte na zamówienie.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Wysokie mieszkania

-

-