Gdzie można uzyskać receptę na tabletkę dzień po w niedziele i święta?

Są różne sytuacje, gdy pacjentce może być potrzebna antykoncepcja awaryjna, a niekiedy również niezbędny jest do niej dostęp w dni wolne od pracy. Antykoncepcja awaryjna dostępna jest jednak na receptę, a większość placówek medycznych w dni wolne nie przyjmuje. Gdy potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta może być jednak przepisana zdalnie.

Gdzie można uzyskać receptę na tabletkę dzień po w niedziele i święta?
Gdzie można uzyskać receptę na tabletkę dzień po w niedziele i święta?

Czym jest pigułka „dzień po” i jak ją kupić?

Antykoncepcja awaryjna, znana też pod nazwami: antykoncepcja ratunkowa, tabletka „dzień po” i pigułka „dzień po”, to hormonalny środek, którego zadaniem jest przeciwdziałanie zajściu w ciążę. Antykoncepcję awaryjną przyjmuje się, jeśli doszło do współżycia bez zabezpieczenia lub stosowana w czasie stosunku metoda antykoncepcyjna z jakiegoś powodu okazała się zawodna. Tabletek „po” nie można jednak traktować jako podstawowej metody antykoncepcyjnej i należy przyjmować je wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
Tabletki „dzień po” można kupić wyłącznie w aptece, jednak nie każdy może to zrobić w dowolnym momencie. Antykoncepcja awaryjna sprzedawana jest wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie się na konsultację do specjalisty, aby otrzymać e-receptę. Tabletki „dzień po” nie musi jednak przepisywać lekarz ginekolog, co stanowi ułatwienie, jeśli chodzi o dostęp do niej. Podstawą skuteczności działania antykoncepcji awaryjnej jest krótki czas od współżycia do jej przyjęcia, dlatego długie oczekiwanie na wizytę u lekarza działa tu zdecydowanie na niekorzyść pacjentki.

Tabletka „dzień po” – recepta w niedziele i święta

Tabletka „dzień po” nie może być kupiona przez każdego „od ręki”. Czy potrzebna je recepta, wyjaśniliśmy już w poprzednim akapicie, ale jak ją otrzymać od lekarza, jeśli mamy niedzielę czy święto i stacjonarne placówki medyczne nie przyjmują? Jeśli pacjentce pilnie potrzebna jest pigułka „dzień po”, recepta może być jej przepisana również przez lekarza oferującego konsultacje zdalne: https://tabletkadzienpo.pl. Na takich portalach medycznych sprawa może być załatwiona zaledwie w kilka minut, a e-recepta otrzymana w ten sposób nie różni się niczym od e-recept otrzymywanych w ramach konsultacji stacjonarnych z lekarzem.

Aby otrzymać e-receptę na antykoncepcję awaryjną, należy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Jego zadanie polega na dostarczeniu lekarzowi informacji, które zazwyczaj zbierane są w czasie ustnego wywiadu medycznego. Na podstawie danych zebranych w czasie analizy odpowiedzi pacjentki na pytania zawarte w formularzu lekarz może podjąć decyzję o zasadności wystawienia e-recepty lub o jej niewystawieniu.

Jak zrealizować receptę na antykoncepcję awaryjną w niedziele i święta?

Załóżmy, że pacjentce została przez lekarza przepisana tabletka „dzień po” – recepta nie będzie jednak mogła być zrealizowana w każdej aptece, gdyż w niedzielę i święta większość placówek jest już zamkniętych. Gdzie i jak zatem zrealizować otrzymaną e-receptę, jeśli zależy nam na czasie? Należy zgłosić się do apteki pełniącej dyżur w okolicy – taka placówka powinna być otwarta również w dni wolne. Aby zrealizować e-receptę w aptece dyżurującej w dni wolne, należy:

  • Podyktować farmaceucie otrzymany SMS-em kod e-recepty, a następnie podać swój numer PESEL, co stanowić będzie uwierzytelnienie prawa do realizacji danej recepty.
  • Okazać farmaceucie kod kreskowy e-recepty, który znajduje się na jej wydruku informacyjnym. Wydruk informacyjny e-recepty znaleźć można natomiast w swoim profilu IKP, a także w wiadomości wysyłanej na skrzynkę e-mail.

Artykuł partnera