Hemoroidy – charakterystyka, przeciwdziałanie i leczenie

Hemoroidy – charakterystyka, przeciwdziałanie i leczenie

W związku z tym, szczególnie ważne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu uchronienie nas przed zachorowaniem, a jeśli już okaże się, że jesteśmy chorzy – natychmiastowe podjęcie leczenia.

Czym dokładnie są hemoroidy?

Choroba hemoroidalna w literaturze fachowej określana jest jako żylaki odbytu. Powodem wystąpienia dolegliwości jest uwypuklenie błony śluzowej wyściełającej kanał odbytu. Bezpośrednią przyczyną zmian są skrzepy w naczyniach krwionośnych znajdujących się pod błoną śluzową. Choroba ta objawia się w niezwykle widoczny sposób. Bardzo często występują krwawienia z okolic odbytu, ból, świąd, czy ogólne uczucie dyskomfortu. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży, czy osoby obarczone chorobami jelit, zwłaszcza jelita grubego.

Hemoroidy – rodzaje żylaków odbytu

Choroba hemoroidalna występuje w dwóch odmianach: wewnętrznej i zewnętrznej. Hemoroidy znajdujące się wewnątrz odbytu do momentu znacznego powiększenia nie są wyczuwalne. Ponadto nie dają objawów w postaci bólu, a jedynym symptomem świadczącym o ich obecności jest krwawienie z odbytu. Często dochodzi również do wypadnięcia hemoroidów, czyli sytuacji, kiedy guzki wystają na zewnątrz odbytu.
Dopiero wtedy odczuwamy silny ból, dlatego niezbędne jest usytuowanie ich na swoim miejscu. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się zdecydowanie niżej w porównaniu do wcześniej opisanej formy. Usytuowane są bezpośrednio pod skórą otaczającą odbyt, a co za tym idzie – dają pełne spektrum objawów.

W przypadku tej odmiany choroby mogą wystąpić zarówno krwawienia, jak i ból, czy świąd. W skrajnych przypadkach również dochodzi do wypadnięcia hemoroidów zewnętrznych, jednak w tej sytuacji konieczna jest pomoc lekarza celem usunięcia uwidocznionego skrzepu krwi.

Etapy choroby hemoroidalnej

Dla ułatwienia poznania i diagnozowania choroby została ona ściśle podzielona na etapy, dzięki którym łatwo jest określić, z jakim stadium hemoroidów mamy do czynienia.
Pierwszy stopień choroby to obecność hemoroidów w kanale odbytu. Nie są one widoczne gołym okiem, dlatego konieczne jest wykonanie badań endoskopowych. Na tym etapie dochodzi również do krwawienia z odbytu, co często jest pierwszym objawem choroby. W kolejnym stadium choroby hemoroidalnej żylaki wypadają, ale samoistnie wracają na swoje miejsce. Również może wystąpić obfite krwawienie.
Etapy trzeci i czwarty obejmują najbardziej skrajne przypadki zachorowań. Jeżeli choroba rozwinie się do tego miejsca, dochodzi do nagminnego wypadania hemoroidów, jednak konieczne jest już ich wepchnięcie na swoje miejsce. Jeśli na trzecim etapie nie nastąpi wyleczenie przyczyny i dolegliwości, w kolejnym ich wepchnięcie do kanału odbytu nie jest już możliwe. Niezbędna jest wtedy pomoc lekarza specjalisty, który usunie zakrzepy będące przyczyną wszelkich problemów.

Jak zapobiec hemoroidom?

Pierwszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na to, aby uchronić się przed hemoroidami, jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Podmywanie ich dwa razy dziennie, a także po każdorazowym oddaniu stolca jest niemal obowiązkowe. Ponadto w tych celach radzimy używać przyjaznych skórze środków i miękkich ręczników, aby nie dopuścić do dodatkowych podrażnień.
Warto również utrzymywać wysoką aktywność fizyczną, gdyż to mało aktywny tryb życia zwiększa ryzyko zachorowań. Krótkie, ale regularne spacery poskutkują regulacją pracy jelit, a także rozluźnią napięte podczas siedzenia mięśnie. Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i formą, wysiłek należy podejmować każdego dnia.

Leczenie hemoroidów

W pierwszych stadiach choroby podejmowane jest głównie leczenie zachowawcze mające na celu ograniczenie objawów. Choremu podawane są leki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, czy przeciwzapalne. Ponadto wielu lekarzy zaleca również specjalne czopki, czy maści do stosowania na zmienioną skórę odbytu. Przykładem preparatu, który może pomóc w leczeniu hemoroidów jest ruskogenina. Wykazuje jednocześnie działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dlatego może sprawdzić się w wielu przypadkach.
Leczenie hemoroidów drugiego i trzeciego stopnia przebiega metodami instrumentalnymi. Mają one na celu prawidłowe umiejscowienie wypadających guzków. Nie są inwazyjne i bolesne, lecz wymagają cierpliwości ze strony pacjenta, ponieważ często konieczne jest wielokrotne powtórzenie zabiegów. Na tym etapie wykorzystywane są zarówno środki chemiczne, jak i wysoka temperatura, czy metody mechaniczne. Czwarty stopień choroby wymaga leczenia operacyjnego, czyli usunięcia żylaków odbytu. Dokładne informacje na temat hemoroidów i sposobów ich leczenia zostały opisane na stronie http://www.ruskorex.pl/problem-z-hemoroidami.
Choroba hemoroidalna daje charakterystyczne objawy: występuje krwawienie z odbytu, bóle, czy świąd. Mimo to wiele osób zwleka z udaniem się do lekarza, ponieważ zmianom uległo niezwykle krępujące miejsce. Sam fakt podjęcia leczenia choroby tego typu również wywołuje niemałe obawy, jednak obecnie stosowane metody pozwalają ograniczyć czas terapii do niezbędnego minimum.

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

Artykuł sponsorowany