Idealne firany do pokoju dziecięcego

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwe. Pokój powinien być przytulny, ciepły, odpowiednio oświetlony, zachęcający do wypoczynku i zabawy. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, dopasować kolorystykę, uwzględnić funkcjonalność, a także upodobania najmłodszych.

firany do pokoju dziecięcego
Idealne firany do pokoju dziecięcego

Ważnym elementem wyposażenia są zasłony. Nie tylko chronią przed światłem i zapewniają prywatność, ale także wpływają na wygląd i atmosferę pokoju. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zasłon do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecka – jaki styl zasłon wybrać?

Pokój dziecięcy powinien być urządzony w jednym wybranym stylu. Wszystkie elementy wyposażenia powinny tworzyć spojoną i harmonijną całość. W sklepach dostępny jest duży wybór zasłon, dlatego bez trudu można dopasować produkt idealny do wnętrza. Można wybrać modele klasyczne, nowoczesne, rustykalne, jednobarwne lub wzorzyste np.https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/zaslony-mlodziezowo-dzieciece-477. Do pokoju dziecięcego dobrym wyborem będą zasłony w kolorach pastelowych lub jasnych takich jak błękit, żółć, zielony itp. W pokoju dziewczynki sprawdzą się zasłony różowe, fioletowe, w kwiatki lub ulubione zwierzątka, w pokoju chłopca można powiesić ozdoby w barwach zieleni czy szarości, a także dekoracje w samochody czy motywy związane ze sportem. Jeżeli w pokoju mieszka kilkulatek, warto wybrać kolorowe zasłony w piękne wzory lub z nadrukowanymi postaciami z bajek. Odpowiednie barwy wprowadzają do pokoju dziecięcego delikatność i spokój, poprawią komfort przebywania w pomieszczeniu.

Zasłonki dziecięce – jaką długość wybrać?

W pokoju dziecięcym długie zasłony dekoracyjne mogą się nie sprawdzić. Są niepraktyczne, łatwo zbierają kurz, dlatego warto je zostawić na okres, kiedy maluch nieco podrośnie. Zamiast tego dla kilkulatków lepiej wybrać zasłony krótsze, sięgające do parapetu. Aby zasłony w dzień nie przeszkadzały, można zastosować różnego rodzaju dekoracyjne upięcia. Styl i kolor zasłon można dopasować do wystroju pokoju, koloru ścian, dywanu, narzuty czy poduszek, zdobiących kanapę.

Materiały zasłon do pokoju dziecięcego

Wybierając zasłony dla dzieci, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Wysokiej jakości materiały zapewniają trwałość odporność na uszkodzenia oraz wyblaknięcie. Lekkie i zwiewne materiały, takie jak bawełna, len, a także poliestry, są dobrym rozwiązaniem, ponieważ łatwo się je czyści i są odporne na zabrudzenia. Zasłony z ciężkich, zaciemniających materiałów, np. jak welur, zamsz lub ciężkie bawełny, mogą być dobrym wyborem dla pokoju dziecięcego, w którym potrzebna jest duże zaciemnienie. Można również wybrać zasłony z materiałów o właściwościach akustycznych, które mogą pomóc w redukcji hałasu, co jest szczególnie przydatne w przypadku pokojów położonych w pobliżu ruchliwych ulicy.

Właściwości zasłon do pokoju dziecięcego

Zasłony w pokoju dziecka powinny chronić przed światłem słonecznym, ale też zapewniać prywatność, chronić malucha przed okiem przechodniów czy sąsiadów. Maluchy w trakcie zabawy często brudzą wszystko, co mają w zasięgu rąk, dlatego bardzo ważne, aby zasłony były łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zabrudzenia. Wiele dzieci choruje na alergie, dlatego dekoracje okienne powinny nadawać się do częstego prania, plusem będzie także mała podatność na zagniecenia. Sprawdzą się firany i zasłony dziecięce o właściwościach termoizolacyjnych, które pomogą zatrzymać ciepło w pokoju w czasie zimy i ochłodzić pomieszczenie w czasie lata.
Zasłony mają duży wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu. Wybierając zasłony do pokoju dziecięcego, należy zwrócić uwagę na ich kolorystykę, funkcjonalność, materiały, a także uwzględnić upodobania najmłodszych. Dekoracje powinny być łatwe w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Najlepiej wybrać produkty sprawdzonych producentów, które gwarantują wysoką jakość oraz niebanalny wygląd.
Artykuł partnera