Jak opanować zaczerwienienia skóry w domu?

Zaczerwienienia skóry to problem dotykający wielu z nas. Odbierają nam pewność siebie i sprawiają, że staramy się je ukryć szeroko dostępną paletą kosmetyków. Co zrobić, aby zamiast tuszować problem, walczyć z nim u źródła i złagodzić jego przebieg?


Koronawirus i akcja #zostańwdomu to świetny moment, aby zadbać o pielęgnację naszej skóry i przygotować ją na lato. Problemem, z którym warto podjąć walkę szczególnie w okresie epidemii są zaczerwienienia i podrażnienia. Dużo czasu wolnego oraz brak konieczności nakładania na skórę makijażu okaże się w tym wypadku bardzo pomocny. Mimo, że defekt ten wydaje się być trudny do zniwelowania, możemy podjąć z nim walkę nawet w domowym zaciszu. Najpierw warto się jednak zastanowić, co jest powodem wstydliwych dla nas zaczerwienień oraz utrzymujących się podrażnień.

Źródło problemu

Powodów, dla których na naszej skórze pojawiają się zaczerwienienia jest wiele. Może być to kwestia posiadania cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, źle dopasowanych kosmetyków i niewłaściwej pielęgnacji. Nieestetyczne zaczerwienienia mogą również powstawać jako następstwa szkodliwych czynników zewnętrznych – nadmiernej ekspozycji na Słońce czy mróz lub szkodliwej diety i lat zaniedbań.

Cera wrażliwa

Jeśli wiesz, że jesteś posiadaczką cery wrażliwej, warto zastanowić się czy kosmetyki, których używasz są dla niej dedykowane lub czy ich składy nie są szkodliwe. Osoby o takim typie cery powinny zwracać na nie szczególną uwagę i uważać na składniki, takie jak:

  • formaldehyd, formalina oraz ich katalizatory, które występują powszechnie pod nazwami -Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl Butylcarbamate
  • produkty ropopochodne – Mineral Oil, Vaseline, Petrolatum, czyli wazelina, Ceresin, czyli cerezyna, Cera Microcristallina, Ozokerite, Isododecane, Isohexadecane, Isobutane, Isopropane – gazy powstałe podczas rafinowania oleju mineralnego
  • syntetyczne konserwanty – Methyldibromoglutaronitrile, Diazolidinyl Urea, Imidazolidiny Urea, Cetylpyridinium Chloride, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone,Triclosan, -Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol, Phenoxyethanol, Cetrimoniumbromide
  • lanolinę, parafinę – Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin, Petrolatum, Ceresin, Isobutane, Isododecane
  • parabeny – Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Benzylparaben
  • PEG, PPG – uszkadzają strukturę genetyczną komórek, powszechnie uznane za substancje ra­ko­twór­cze
  • chemiczne filtry UV – mogą powodować egzemę, ponadto obciążają nasz system hormonalny – Benzophenone – 3, Benzophenone – 4, Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate), Homosalate, Octyl Salicylate, Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane), Octocrylene, Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid), Ethylhexyl Dimethyl PABA
  • SLS, SLES – Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate

 

Osoby z cerą wrażliwą powinny postawić na pielęgnację opartą na kosmetykach naturalnych lub tych, dedykowanych dzieciom. Podstawą oczyszczania twarzy powinny być delikatne pianki, żele i płyny micelarne. Należy unikać wszelkich kosmetyków z drobinkami i peelingów ziarnistych, a wybierać te najdelikatniejsze – enzymatyczne, które uchronią naszą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tonikach uważajmy na uplasowany wysoko w składzie alkohol oraz silne kwasy o działaniu antybakteryjnym. W celu tonizowania i odświeżania naszej skóry lepiej postawić na naturalne i dużo delikatniejsze hydrolaty, które warto rozpylić na twarzy i pozostawić do wchłonięcia – bez zbędnego tarcia wacikami. Wśród najpopularniejszych hydrolatów dedykowanych cerze wrażliwej możemy znaleźć te z róży demasceńskiej (nawilża i ujędrnia), z oczaru wirginijskiego (łagodzący i antyoksydacyjny), bławatkowy (łagodzący i antyzapalny), z kadzidłowca (wzmacnia naczynia krwionośne).

Nie zapomnijmy, że, aby uniknąć zaczerwienień – osoby ze skórą wrażliwą powinny chronić swoją skórę przed promieniami słonecznymi przez cały rok oraz wzmacniać płaszcz hydrolipidowy poprzez prawidłowe nawilżenie i natłuszczanie skóry.

Osoby ze skórą wrażliwą, za źródło zaczerwienień mogą obwiniać również twardą wodę. Warto spróbować przez jakiś czas myć naszą buzię przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Efekty powinny być zauważalnie niemalże odrazu!

Szkodliwa dieta

Potrawy, napoje oraz przyprawy, których używamy w codziennej diecie również wpływają na występowanie na naszej skórze zaczerwień. Jeśli w Twojej diecie brakuje prawidłowego nawodnienia, ucierpi na tym także Twoja skóra. Stanie się cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie swoich komórek. Pij około 1,5-2 l wody dziennie, ponadto dodaj do spożywanej wody sok z cytryny oraz szczyptę soli, aby lepiej nawodnić swoje komórki i zapobiec nadmiernemu wypłukiwaniu tych dobrych makro i mikroelementów.

Jeżeli w swojej codziennej rutynie często sięgasz po wino czy inny alkohol, z czasem na Twojej buzi mogą powstać zaczerwienienia w obrębie policzków oraz nosa. Skóra palaczy cechować się będzie szarym kolorytem z widocznymi zaczerwienieniami wynikającymi z osłabienia naczynek krwionośnych oraz toksycznych substancji, na które narażasz swoją cerę wypuszczając dym. Osoby sięgające po mocniejsze używki – narkotyki zauważą u siebie problemy z zaczerwienieniami i utrudnione gojenie się ran czy blizn. Jeśli Twoje menu obfituje w ostre przyprawy – na Twojej buzi również pojawić się mogą nieestetyczne czerwone punkty czy wysypki. Zaczerwienienia buzi po spożytych posiłkach mogą również wskazywać na alergie i nietolerancje pokarmowe.

Zaniedbania i urazy mechaniczne skóry powodujące zaczerwienienia

Jeżeli przez lata była/eś dla swojej skóry mało łaskawy, stosowałeś wobec niej silnych kosmetyków, zabiegów czy nie chroniłeś odpowiednio przed czynnikami zewnętrznymi – musisz być świadomy, że regeneracja skóry nie przyjdzie od razu. Wymaga Twojego zaangażowania, systematyki oraz przede wszystkim czasu. Pamiętaj, że skóra skłonna do zaczerwień nie lubi wszelkiego rodzaju dotykania, skubania oraz wyciskania pryszczy i zaskórników. Postępując w ten sposób naruszasz naskórek oraz roznosisz na jego powierzchni źródło problemu i bakterie, które następnie dadzą się we znaki w postaci nieładnych zaczerwienień.

Domowe sposoby na zaczerwienienia skóry

Jak opanować zaczerwienienia skóry w domu. Foto Pixabay Kerdkanno

Maseczka z płatków owsianych

Płatki owsiane to remedium nie tylko na problemy żołądkowo-trawienne. Jak się bowiem okazuje – ma bowiem działanie kojące na naszą skórę. Zawarte w nich fenole, beta-glukany oraz skrobia łagodzą stany zapalne, podrażnienia oraz zaczerwienienia. Zmiel szklankę płatków owsianych, dodaj do nich odrobinę wody i nałóż powstałą maź na twarz. Domową maseczkę pozostaw na skórze na około 10-15 minut. Zabieg powtarzaj co 2,3 dni.

Okłady z rumianku i zielonej herbaty

Rumianek i zielona herbata posiadają właściwości łagodzące oraz antyzapalne. Użyj ich jako naturalnego toniku. Zaparz kilka torebek lub liści herbatek, ostudź napar, a następnie nasącz nim waciki lub ręcznik, który posłuży Ci jako okład. Łagodzący kompres potrzymaj na skórze przez około 15 minut.

Zielony ogórek

Pokrój schłodzony ogórek na plasterki albo zetrzyj go na tarce, a następnie nałóż na 15 minut na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu. Warzywo nie tylko złagodzi występujące na niej podrażnienia i zaczerwienienia, ale również wspaniale ją odświeży oraz domknie pootwierane pory.

Maseczka z siemienia lnianego

Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i zagotuj. Pozostaw powstałą gęstą masę do ostudzenia. Na twarz połóż cienką warstwę gazy, a następnie zaaplikuj maseczkę. Zmyj po 20 minutach. Zabieg staraj się powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Ziołowa maska łagodząca

Suszony skrzyp, nagietek oraz liście kasztanowca (po łyżce każdego ze składników) zalej wrzątkiem oraz dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Tak powstały napar pozostaw do wystygnięcia, a następnie nałóż na skórę na czas około 20 minut.

Miód manuka

Na dobrze oczyszczoną buzię nałóż 1-2 łyżki miodu, rozetrzyj go delikatnie, a następnie pozostaw na pół godziny. Po upływie 30 minut zmyj miód za pomocą ciepłej wody. Czynność powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

Mleko oraz aloes

Dwie łyżki mleka rozcieńcz z połową szklanki żelu aloesowego. Ten domowy specyfik złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia i wspaniale odświeży Twoją skórę. Używaj go dwa razy dziennie, a na pewno szybko zauważysz efekty!

 

Jak widzisz, pielęgnacja skóry skłonnej do zaczerwień nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Zadbaj o nią na wiosnę i wypróbuj domowych sposobów spośród naszych propozycji!