Jak poradzić sobie ze zmianą koła?

Zmiana koła w samochodzie to czynność niewykraczająca poziomem trudności poza umiejętności przeciętnego kierowcy.

jak zmienić koło

Jak zmienić koło, wystarczy klucz, podnośnik i koło zapasowe oraz odrobina wysiłku, by po kilkunastu minutach cała operacja mogła zostać zakończona sukcesem. Wszystko wydaje się bardzo łatwe, ale czy rzeczywiście takie jest? O czym należy pamiętać oraz jak zabrać się do wymiany? Co zrobić, gdy zajdzie potrzeba zmiany w niesprzyjających warunkach na drodze?

Niezbędne wyposażenie

Chcąc zmienić koło w samochodzie niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, w skład którego powinien wchodzić podnośnik przystosowany do danego modelu pojazdu, klucz do kół oraz prawidłowo napompowana opona. Awaryjna sytuacja, gdy trzeba będzie wymienić koło, może przydarzyć się niezwykle rzadko, czasem może to być nawet kilka lat. Nie można przewidzieć, kiedy będzie miała miejsce, dlatego przez cały czas trzeba być przygotowanym na taką sposobność i posiadać wszystkie elementy potrzebne do wymiany, a zwłaszcza oponę z odpowiednim ciśnieniem, o czym często zapominają kierowcy.

Jak zmienić koło

W przypadku wykonywania tej czynności w garażu nie stanowi to żadnego problemu, jednak gdy taka sytuacja przytrafi się na drodze, wymaga to poświęcenia większej uwagi. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo. Jeśli nie istnieje możliwość zjechania na parking, auto powinno znajdować się na poboczu, mieć włączone światła awaryjne oraz ustawiony trójkąt ostrzegawczy. Najlepiej, gdy pojazd stoi na równym i twardym podłożu, choć czasem trudno to zapewnić. Następnym krokiem jest unieruchomienie samochodu poprzez specjalne kliny lub kamienie podstawiane pod opony, nie zapominając przy tym o zaciągnięciu hamulca ręcznego. Kolejną czynnością, zanim zacznie się podnosić pojazd, jest poluzowanie śrub na kołach, w razie potrzeby warto posiłkować się dłuższą dźwignią wykonaną np. z rurki, która ułatwi ich odkręcenie. Po tym wszystkim można podnosić samochód, uważając, aby lewarek znajdował się we właściwym miejscu oraz położeniu.

Mając podniesione auto należy odkręcić śruby, założyć nowe koło, oraz przykręcić je z powrotem, pamiętając, by robić to po przekątnej. Po opuszczeniu auta na dół nie wolno zapomnieć o dokręceniu śrub. Z uszkodzoną oponą należy w miarę możliwości jak najszybciej udać się do wulkanizatora, a w przypadku uszkodzenia nienadającego się do naprawy, nabyć nową oponę. Zakupu można dokonać w warsztacie, jednak trzeba się wtedy liczyć ze stosunkowo wysoką ceną, jak też ograniczoną dostępnością rzadkich opon. Problem ten nie istnieje, gdy kupuje się opony w Internecie, np. w sklepie Tirendo, gdzie można dostać opony wszystkich producentów, w każdym rozmiarze oraz co najważniejsze, po przystępnej cenie.

Cenna umiejętność

Warto przyswoić sobie umiejętność zmiany koła, nigdy przecież nie wiadomo, kiedy zdarzy się sytuacja, w której będziemy musieli z niej skorzystać, a w pobliżu nie będzie osoby, która mogłaby pomóc. Wiedza czysto teoretyczna może być niewystarczająca. Dlatego chcąc nabrać doświadczenia, należy dokonać takiej wymiany samodzielnie, najlepiej pod okiem innego kierowcy, dla którego taka czynność nie stanowi żadnego problemu. Idealną sposobnością może być sezonowa wymiana kompletu opon przed zimą. Wykonanie tej czynności we własnym zakresie pozwoli nabrać wystarczającej wprawy, która przyda się, gdy taka konieczność przytrafi się na drodze.