Jak radzić sobie z problemami żołądkowymi?

Żołądek potrafi robić nam przykre niespodzianki w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem jego ból świadczy o poważniejszych problemach ze zdrowiem, często jednak bywa skutkiem stresu lub niewłaściwej diety. Jak radzić sobie z takim problemem?

jak radzic sobie z problemami zoladkowymiUstalenie przyczyny bólu żołądka staje się szczególnie ważne dla tych kobiet, którym taka dolegliwość dokucza zbyt często. Tu źródłem problemów może się okazać zarówno stres i zła dieta, jak i poważniejsza choroba.

W pierwszym przypadku niezbędna stanie się zmiana stylu życia, w drugim – podjęcie w porę odpowiedniego leczenia. Jeśli zatem bóle pojawiają się z niepokojącą częstotliwością, koniecznie trzeba ustalić ich przyczynę. Może się przecież okazać, że za bóle odpowiada rozwijająca się choroba wrzodowa lub równie niebezpieczny stan zapalny żołądka lub trzustki. Są to poważne schorzenia, w przypadku których nie obejdzie się bez profesjonalnej terapii.

Tak możesz sobie pomóc!

Na szczęście w wielu sytuacjach okazuje się, że bóle żołądka mają podłoże nerwowe lub są skutkiem złej diety. Tu nie trzeba wiele, by rozwiązać problem. Działające rozkurczowo środki, takie jak np. NO-SPA, mogą szybko pokonać ból żołądka pojawiający się np. po zbyt ciężkim posiłku lub wskutek stresu, dzięki czemu każda osoba dotknięta takim problemem może normalnie funkcjonować. Lek ten pozwala szybko i skutecznie rozluźnić mięśnie, dzięki czemu skutecznie likwiduje główną przyczynę bólu.

Wprowadź zmiany w swoim menu

Ważne jest również wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności? Dieta przy bólach żołądka powinna być lekkostrawna, czyli musi bazować na posiłkach, które nie stanowią dla naszego układu pokarmowego większego obciążenia. Pozwala to chronić błonę śluzową żołądka, zapewnia też ochronę przed rozwojem stanów zapalnych. Potrawy, które należy wykluczyć z takiej diety, to przede wszystkim potrawy smażone. Układ pokarmowy nie jest w stanie zbyt szybko ich wchłonąć, wskutek czego zalegają one w naszym organizmie. Im dłużej niestrawiony pokarm zalega w naszym układzie pokarmowym, tym więcej dolegliwości zdrowotnych. Unikać należy też ostrych przypraw oraz tych produktów, które sprzyjają problemom ze wzdęciami. Miejsce warzyw strączkowych zajmują tu zatem młode, delikatne warzywa, obierane ze skórki i starannie oczyszczane przed podaniem. Ważna jest tu troska o sięganie po świeże posiłki. Unikać należy zatem podgrzewania potraw oraz przechowywania ich w lodówce, gdyż w przypadku osób mających problemy z żołądkiem taki sposób postępowania oznacza dodatkowy i całkowicie zbędny kontakt układu pokarmowego z bakteriami.

Niezbędne będzie też opanowanie tych metod, dzięki którym stres staje się mniejszym problemem. Wiadomo, że sytuacji stresowych nie można uniknąć w dzisiejszym świecie. Jedynym rozwiązaniem jest opanowanie takich technik, które powalają minimalizować negatywne skutki stresu. Ćwiczenia oddechowe oraz medytacja mogą przynieść wyjątkowe rezultaty i pomóc nam m.in. w walce z bólami żołądka.

Stres i zła dieta – oto główne przyczyny naszych problemów z żołądkiem. Nie lekceważmy jednak jego bólów, gdyż mogą one świadczyć o początkach poważniejszych schorzeń. Co możemy zrobić? Nie tylko zmienić styl życia i zacząć zdrowiej się odżywiać, ale i wykonać kilka prostych badań, dzięki którym możliwe stanie się wykluczenie groźniejszej choroby.