Jak wybrać opony do felgi?

Wybór odpowiednich opon to podstawa komfortowej jazdy i zachowania bezpieczeństwa na drodze. Każdy kierowca powinien znać podstawowe zasady ich wyboru, a także wiedzieć, w jaki sposób dopasować oponę do felgi samochodu. Oto kilka ważnych wskazówek w tym zakresie.

jak wybrac opony
Jak wybrać opony. David Schauer

Średnica: podstawowe kryterium wyboru

Ponieważ częściej wymienia się opony niż felgi, warto zwrócić szczególną uwagę na rozmiar tych drugich. Każda felga ma swoją średnicę i szerokość, dlatego wybierając nową oponę należy zwrócić uwagę na fakt, że jej wewnętrzna średnica powinna odpowiadać średnicy felgi. Z tego powodu zawsze zakładamy ogumienie o takim samym, dopasowanym do felgi rozmiarze.

Wysokość opony w stosunku do wielkości felgi

Kolejnym ważnym kryterium jest wysokość opony. Ważne jest, aby całkowita wysokość całego koła wraz z felgą i oponą nie przekroczyła zaleceń producenta danego samochodu. Na przykład, jeżeli producent zaleca felgę o rozmiarze 14 cali, a do niej oponę o oznaczeniu 185/80r14, to znaczy, że optymalna średnica koła wynosi 651,6mm, zakładając, że rozmiar felgi nie ulega zmianie. Odchylenie od optymalnej wielkości nie powinno wynosić więcej niż 1,5 %, więc do takiego samochodu możemy założyć na przykład opony 215/70r14. Wtedy średnica koła wyniesie 656,6mm, czyli o 5mm (0,8%) więcej niż zakładana, co jest dopuszczalną normą. Dzięki takiemu zabiegowi kierowca ma możliwość dostosowania wysokości i szerokości opony na przykład do warunków pogodowych na drodze w danym sezonie. Popularnym zabiegiem jest zastosowanie węższej opony o wyższym profilu w okresie zimowym, ponieważ taka opona lepiej pokonuje zaśnieżoną nawierzchnię, wgryzając się w zalegający na ulicy śnieg.

Estetyka ponad wszystko

Względy bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania zazwyczaj są najważniejszymi czynnikami warunkującymi wybór opony względem felg samochodu. Wielu kierowców, w tym pasjonatów motoryzacji, kieruje się jednak także, a może nawet przede wszystkim, aspektem wizualnym. Częstym zabiegiem jest stosowanie felg większych o rozmiar lub dwa niż zalecane w sytuacji, kiedy decydujemy się na wysokiej jakości felgi aluminiowe o wysokich walorach estetycznych. W takim przypadku na koła zakładane są opony o niskim profilu, które eksponują wygląd felg.