Jaki hamak do ogrodu wybrać?

Podobają Ci się nietypowe rozwiązania do domu lub ogrodu? Chcesz stworzyć unikatowe i niepowtarzalne miejsce, w którym zrelaksujesz się po ciężkim dniu pracy lub spędzisz czas w gronie najbliższych? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być wygodny i funkcjonalny hamak ogrodowy.

Kolorów, wzorów i rodzajów hamaków są setki, różnią się one wielkością, możliwościami eksploatacji przez jedną lub wiele osób, a także sposobem montażu i ceną. Skutecznie zastępują krzesła ogrodowe, łóżka turystyczne, huśtawki i zestawy wypoczynkowe, łatwo je przestawić lub powiesić w dogodnym miejscu. Jak wybrać model idealny i korzystać z niego przez wiele lat?
Podstawowym pytaniem, na które powinieneś odpowiedzieć, jest to, czego naprawdę potrzebujesz? Miejsca do pracy, snu, dodatkowego kąta do odpoczynku, a może atrakcji w ogrodzie lub na tarasie dla najmłodszych? Jak często zamierzasz go używać, czy ma być zamontowany na stałe, czy też mobilny? Ważna jest też cena – wybierz ten wykonany z wysokogatunkowego materiału, który pozwoli Ci cieszyć się Twoim sprzętem przez przynajmniej kilka sezonów. Jakościowy hamak kupisz już za kilkaset złotych.

Jak dobrać rodzaj hamaka?

Hamaki mają różną wielkość, szerokość i długość. Mogą być materiałowe lub zrobione ze sznurka o zróżnicowanej fakturze czy grubości. Hamak może tworzyć sam materiał lub też siedzisko może być uzupełnione o poprzeczkę, zestaw mocujący albo stelaż, który przyda się w ogrodzie z niskimi drzewami lub na plaży.
Ile osób będzie używać hamaku? Czy hamak zastąpi Twoje łóżko, w którym będziesz chciał samotnie poczytać książkę, posłuchać muzyki lub uciąć sobie drzemkę? A może wiesz, że nigdy nie położysz się w nim sam, zawsze będzie z Tobą Twój partner, dziecko, domowe zwierzęta lub komputer, na którym będziesz pracować? Lekkie hamaki do ok. 1,5 kg przydadzą się jednej osobie, te nieco cięższe udźwigną parę lub kilkoro dzieci, a modele powyżej 3 kg uniosą pokaźną gromadkę domowników.
Podczas zakupu nie kieruj się jedynie maksymalną wagą, którą hamak może udźwignąć. Zwróć też uwagę na specyfikację i charakterystykę produktu. Nawet jeśli hamak utrzyma ciężar powyżej 200 kg, niekoniecznie będzie wygodny dla kilku dorosłych osób, ze względu na swoją szerokość lub długość.
Gdy dużo podróżujesz, cenisz sobie kontakt z naturą, Twój hamak powinien być łatwy do złożenia i zapakowania do plecaka, bez zbędnych akcesoriów. Model wykonany z siatki szybciej wyschnie niż ten z materiału, za to bawełna da uczucie większej przytulności, zwłaszcza w chłodną noc, jeśli zapomnisz o ciepłym kocu.
Pamiętaj o bezpieczeństwie Twoim i bliskich. Hamaki w formie kokonu, z szerokim i długim siedziskiem, wykonane z lekkiej i elastycznej siatki, są najbardziej stabilne. Bez problemu zawiniesz się w miękki materiał, utniesz sobie drzemkę, a nawet spędzisz noc podczas ciepłego lata. Taki hamak wykorzystasz w mieszkaniu zamiast zapasowego materaca, gdy odwiedzą Cię goście. Ułożysz w nim też małe dziecko i zapewnisz mu pełny komfort.
Dla pracujących w domu i moli książkowych ciekawą alternatywą może być fotel hamakowy, czyli krzesło brazylijskie. Używa się go w pozycji pionowej, jest raczej przeznaczony dla jednego użytkownika, ale zmieści się w nim też gromadka dzieci. Szybko zawiesisz go w dowolnym miejscu, potrzebuje mniej przestrzeni niż tradycyjny hamak oraz sprawdzi się na balkonie i wąskim tarasie.

Jakość i materiał – na co zwrócić uwagę przed zakupem hamaku ogrodowego?

W przypadku profesjonalnych hamaków jakość jest proporcjonalna do ceny. Biały, popularny sznurek z dużymi oczkami jest łatwo dostępny i tani, ale wyjątkowo niewygodny, zostawia ślady na ciele i nie pozwala na wygodny wypoczynek. Jest też bardzo wywrotny – chwila nieuwagi i wylądujesz na ziemi.
Najlepsze są hamaki tkane i sznurkowe, z małymi oczkami, przewiewne i lekkie. Siedzisko powinno być szerokie i długie. Hamaki są wytwarzane z różnych materiałów – najczęściej z jednolitej lub kolorowej bawełny. Innym spotykanym materiałem jest duracord, tani, ale niezbyt wygodny i praktyczny. Modele z nylonu są trwałe, mają ciekawe kolory, które nie blakną pod wpływem działania szkodliwych warunków atmosferycznych i mocnego słońca. Równie przewiewny jest durasol, czyli sznurek, który nie chłonie wilgoci i jest bardzo wytrzymały.

Hamak wieszany czy na stelażu? Plusy i minusy

Hamak, który wieszasz na drzewie lub słupie, jest lekki, poręczny i ma niską cenę. Jest najbardziej mobilny – szybko schowasz go do plecaka i zabierzesz na wakacje. Wymaga jednak znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym bezpiecznie go zawiesisz. Mogą to być wysokie drzewa, metalowy element balkonu lub belki stropowe na poddaszu.
Hamak montowany do stelaża jest bardziej stabilny, ale też droższy i trudniej go rozłożyć – potrzeba do tego czasu i nieco umiejętności. Sprawdzi się za to na stałe w ogrodzie lub w pobliżu domku letniskowego. Trudno go zapakować do samochodu na wakacje, ale pomaga, gdy nie ma w Twoim otoczeniu drzew, na plaży lub łące. Zastanów się, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy, i wybierz produkt, którym będziesz się cieszyć przez lata.