„Juliusz Cezar” Williama Szekspira z The Bridge Theatre 21 czerwca

Niezwykła inscenizacja tragedii Szekspira, formą przypominająca wiec wyborczy. The Bridge Theatre, nowa teatralna przestrzeń w Londynie, i ponadczasowa sztuka o polityce, władzy i ludzkich namiętnościach.

„Juliusz Cezar” Williama Szekspira z The Bridge Theatre 21 czerwca

Cezar triumfalnie powraca z wojny do Rzymu. Mieszkańcy miasta wybiegają z domów, aby go powitać, wiwatować na jego cześć i świętować zwycięstwo. Tymczasem wstrząśnięci popularnością autokraty wykształceni patrycjusze i senatorowie planują zgładzić Cezara. Po zamachu w stolicy wybucha wojna domowa. Nicholas Hytner wykorzystał przestrzeń niedawno otwartego Bridge Theatre, aby do udziału w spektaklu zaprosić także publiczność. Inscenizacja przenosi bowiem widzów na uliczną imprezę, która rozkręca się wraz z przybyciem wodza, do kongresu, który będzie milczącym świadkiem jego śmierci, i w stan chaosu i paniki, która wybucha po dokonaniu zabójstwa.

Obsada londyńskiego spektaklu gromadzi gwiazdy sceny i ekranu. Ben Whishaw, znany m.in z filmów „Pachnidło”, „Duńska dziewczyna”, „Spectre” i „Skyfall”, wystąpi jako Brutus, a Michelle Fairley („Fortitude”, „Gra o tron”) zagra Kasjusza. W roli Cezara zobaczymy Davida Caldera („The Lost City of Z”, „Hatton Garden Job”). David Morrissey („The Missing”, „The Walking Dead”) wcieli się w Marka Antoniusza.

„Juliusz Cezar” Szekspira to jedna z pierwszych sztuk w europejskiej literaturze, która oparta jest na prawdziwych wydarzeniach Wbrew temu, co sugeruje tytuł. jej głównym bohaterem nie jest Cezar, który pojawia się zaledwie w kilku scenach, ale spiskowcy, a wśród nich Brutus i Marek Antoniusz. Była to sztuka bardzo aktualna, oddająca pod płaszczykiem historii wziętej ze starożytności nastroje panujące w Anglii po śmierci królowej Elżbiety I, która nie pozostawiła następcy.