Katarzyna Figura z tytułem Człowieka 30-lecia „Wprost”

Aktorkę uhonorowano prestiżowym odznaczeniem w kategorii kultura. Gwiazda zadedykowała nagrodę Barbarze Krafftównie.

Katarzyna Figura
Katarzyna Figura z tytułem Człowieka 30-lecia „Wprost”

„Wprost” od 1991 roku nagradza znane persony, które mają największy wpływ na życie w Polsce. Odznaczane są one tytułem „Człowiek roku”. Z okazji 30-lecia plebiscytu tygodnik postanowił wręczyć także dodatkowe, jubileuszowe nagrody. W kategorii kultura wyróżniona została Katarzyna Figura.

Katarzyna Figura Człowiekiem 30-lecia

Gwiazda odebrała nagrodę podczas poniedziałkowej gali. Wyróżnienie zadedykowała Barbarze Krafftównej, również aktorce, która zmarła kilka dni wcześniej.

– W dzisiejszych trudnych czasach kultura i sztuka jest tą przestrzenią, gdzie możemy się spotkać, odnaleźć i zrozumieć. Chciałam zadedykować tę nagrodę wspaniałej artystce Barbarze Krafftównej, która wczoraj odeszła. Barbara była niezwykłą aktorką, która reprezentowała naszą sztukę od tylu lat nie tylko w Polsce, ale i poza granicami. Miałam szansę pracować z Barbarą w Teatrze Dramatycznym w spektaklach reżyserowanych przez Pawła Miśkiewicza „Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena” i „Alicja”. To była niezwykła praca, zresztą wszystko, co stworzyła Barbara, było wspaniałe i podkreślało, jak ważna jest dla nas kultura i sztuka – podkreśliła Katarzyna Figura, odbierając nagrodę.

„Chrzciny” – nowy film z udziałem wyróżnionej aktorki

Warto dodać, że w tym roku premierę będzie mieć kolejna produkcja, w której zagra Katarzyna Figura. To film „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia. Trafi on do kin już 18 listopada.
Jego akcja rozgrywa się w grudniu 1981 roku. Bohaterka grana przez Katarzynę Figurę – Marianna – to gorliwa katoliczka. Postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość, czyli chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który tego dnia ogłosi stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

Katarzyna Figura z tytułem Człowieka 30-lecia „Wprost”. Foto Iwona Dziuk

„Chrzciny” – obsada

W rolach głównych: Katarzyna Figura („Żurek”, „Kiler”), Maciej Musiałowski („Sala samobójców. Hejter”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Karbala”), Michał Żurawski („Karbala”, „Król”), Agata Bykowska („Kamerdyner”), Marta Chyczewska („Planeta Singli 3”), Marianna Gierszewska („Nina”), Andrzej Konopka („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem”, „Diablo. Wyścig o wszystko”) i Piotr Ligienza („Planeta Singli”).