12 października we wnętrzach luksusowego Hotelu Europejskiego odbyło się wyjątkowe spotkanie – Business Networking Cocktail. Organizatorem był Klub Inwestorek Indywidualnych, którego założycielką i prezeską jest Ewa Kumorek-Fedor. Znani i doświadczeni eksperci wspólnie z członkiniami Klubu Inwestorek Indywidualnych szukali najlepszych sposobów na inwestowanie pieniędzy w obecnych, niepewnych czasach. Podczas wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne z udziałem znawców z rynku kapitałowego, branży inwestycyjnej, nieruchomościowej, doradztwa finansowego i wealth management oraz inwestycji alternatywnych. Wręczono również statuetki „Kobieta Biznesu 2022 r.”. Przyznano je bizneswomen, które Rada Ekspertów Klubu uznała za najbardziej wyróżniające się przedstawicielki biznesu, mogące stanowić inspirację dla innych kobiet. Kto w tym roku został uhonorowany tym wyróżnieniem?
Kobieta Biznesu i Kultury 2022
Laureatką w kategorii Biznes & Kultura okazała się piosenkarka Kayah. Poza pracą nad własną karierą, prowadzi ona również wytwórnię muzyczną KAYAX. Od 20 lat firma pomaga licznym artystom zaistnieć na rynku muzycznym, a także wydaje płyty, książki czy publikacje.
Zobacz także: Kayah o pracy nad reworkiem z Julią Wieniawą
Kreatorka Mody
Kategorię modową zawojowała Iwona Kossmann, Prezes Zarządu Deni Cler Group S.A., firmy posiadającej sieć 51 ekskluzywnych butików z odzieżą luksusową i akcesoriami dla kobiet. To zresztą nie pierwsza nagroda w dziedzinie biznesu dla Kossman. W 2015 została uhonorowana przez Ministra Gospodarki i Wiceprezesa Rady Ministrów statuetką Marka Polski oraz odznaczona medalem za zasługi dla rozwoju gospodarki RP.
Spółka Giełdowa
Katarzyna Rutkowska, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów i Rozwoju w AC S.A., otrzymała statuetkę w kategorii Spółka Giełdowa. Pani prezes jest doskonałym przykładem na to, że kobiety mogą osiągnąć sukces w każdej, nawet typowo „męskiej” branży. Pracuje ona w firmie produkującej i dostarczającej samochodowe instalacje gazowe marki STAG, a także moduły elektroniczne i wiązki elektryczne na potrzeby automotive. Do zadań Katarzyny Rutkowskiej należą nie tylko zajmowanie się finansami i zarządzaniem, ale także strategią rozwoju. Odpowiadała ona m.in za wprowadzenie spółki na GPW w Warszawie.
Nowe Technologie
Statuetkę w kategorii Nowe Technologie odebrała Anna Streżyńska. Jest ona CEO w firmie MC2 Innovations, od niedawna wchodzącej w skład Grupy LUX MED. Mimo że z wykształcenia jest prawnikiem, to obecnie stała się autorytetem w obszarach technologii i telekomunikacji oraz cyfryzacji.
Wizjonerka Biznesu
Wizjonerką Biznesu okrzyknięto współzałożycielkę firmy OpsTalent, Gabrielę Ziółkowską. Jest ona doskonałym przykładem kobiety potrafiącej połączyć życie rodzinne z zawodowym. Dziesięć lat temu wraz z mężem otworzyli firmę OpsTalent, która w krótkim czasie zaczęła osiągać sukcesy w sektorze outsourcingu. To szeroko rozumiane usługi zewnętrzne dla firm, między innymi w zakresie IT czy obsługi językowej. Małżeński biznes obecnie zatrudnia już ponad 500 osób.
Jak mądrze inwestować?
Na spotkaniu sporo czasu poświęcono kwestii inwestowania w nieruchomości. Jak przyznała Anna Tuzek, Dyrektor ds. Marketingu w Invest Komfort, jest to jedna z najstabilniejszych oraz najczęściej wskazywanych przez Polaków form lokowania kapitału. Szczególnie biorąc pod uwagę wysoką inflację, a więc rosnące koszty zarówno materiałów budowlanych, jak i czynszów, przemyślana inwestycja w mieszkanie może chronić przed słabnięciem złotówki.
Zobacz także: Inwestowanie podczas recesji w praktyce
Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ SA miała natomiast porady dla początkujących. Według niej kobieta, która zaczyna inwestować, powinna wygospodarować środki i postawić na rozwiązania długoterminowe i regularne.
Klub Inwestorek Indywidualnych
Organizator wydarzenia, Klub Inwestorek Indywidualnych, prężnie działa już od 11 miesięcy. Jego twórcy za cel postawili sobie edukację finansową, a także wsparcie, inspirowanie i zachęcanie kobiet do podejmowania odważnych decyzji biznesowych i budowania własnej niezależności finansowej. Elementem, który sprawia, że Klub reprezentuje wysoki poziom profesjonalny, jest Rada Ekspertów. Składająca się ona z wybitnych ekspertów z dziedziny nauki, gospodarki i finansów. W jej skład wchodzą: Ewa Kumorek-Fedor, prof. dr hab. Krzysztof Borowski (wykładowca SGH), Wojciech Chyliński (biznesman, inwestor, konsultant w zakresie inwestowania i psychologii biznesu), Jarosław Grzywiński (były prezes Giełdy Papierów Wartościowych), Ewa Jakubczyk-Cały (partner zarządzający PKF Consult), Grzegorz Łętocha (doktor nauk ekonomicznych), Milena Olszewska-Miszuris (prezes zarządu WM Adisory Sp. Zo.o.), Maciek Samcik (bloger i dziennikarz finansowy), Andrzej Stec (redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”) oraz Marek Zuber (ekonomista i analityk rynków finansowych).
– Stworzenie takiej inicjatywy w Polsce nie było łatwe. Od lat mówi się, że edukacja finansowa jest potrzebna, ale nie było łatwo pozyskać środki finansowe na rozpoczęcie projektu, a w chwili obecnej Klub nie pobiera żadnych składek członkowskich – tłumaczy Ewa Kumorek-Fedor. – Przyznam szczerze, że sama zlikwidowałam swoje lokaty i zainwestowałam oszczędności w Klub. Robię to, co lubię, preferuję niezależność finansową, dlatego chcę dawać przykład innym kobietom. Jestem wdzięczna przyjaciołom i wszystkim, którzy wsparli mnie w tej inicjatywie. Dużo kobiet podąża moją drogą. Kobiety wiedzą, że to co robię jest szczere i uczciwe.