„Kobieta idzie na wojnę” – jeden z najlepszych filmów 2019 roku od piątku w kinach!

To przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami.

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

„Kobieta idzie na wojnę” to drugi film Islandczyka Benedikta Erlingssona, reżysera obsypanego nagrodami filmu „O koniach i ludziach” (nagroda za najlepszy debiut reżyserski na MFF w San Sebastian, 5 Nagród Edda). „Kobieta idzie na wojnę” w ubiegłym roku zelektryzowała publiczność festiwalu w Cannes, otrzymując Nagrodę Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów (SACD), a następnie została uznana za Najlepszy Europejski Film Roku, wygrywając Nagrodę Lux. Występująca w głównej roli Halldóra Geirharðsdóttir nominowana była do nagrody dla Najlepszej Europejskiej Aktorki, konkurując z Joanną Kulig.

Zachwycona filmem Erlingssona amerykańska aktorka i reżyserka Jodie Foster nie tylko nabyła prawa do amerykańskiego remake’u, ale ogłosiła, że sama go wyreżyseruje i wcieli się w główną rolę! „Zafascynowała mnie ta bohaterka. To silna kobieta, która walczy o środowisko i potrafi zaryzykować wszystko, żeby postąpić tak, jak uważa za słuszne” – stwierdziła Foster. Amerykańska gwiazda doceniła też obecny w filmie „fascynujący miks humoru i emocji”.

„Mądry, pozytywny i zabawny film, poruszający palące globalne problemy. Drugiego takiego nie znajdziecie!” (Variety).

reżyseria: Benedikt Erlingsson
scenariusz: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
zdjęcia: Bergsteinn Björgúlfsson | muzyka: Davíð Þór Jónsson
obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, David Thor Jonsson
czas trwania: 101 min. | produkcja: Francja, Islandia, Ukraina 2018
gatunek: komedia, dramat, przygodowy
premieria: 21 czerwca | dystrybucja: M2 Films