Kto, kiedy i dlaczego powinien zaszczepić się przeciwko grypie

Szczepienie się co roku przeciwko grypie jest jedyną skuteczną, potwierdzoną naukowo, metodą zapobiegania i zwalczania epidemii grypy.
Szczepienie nie chroni przed zarażeniem się, ale powoduje lżejszy przebieg choroby i zabezpiecza przed licznymi powikłaniami, jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia.

Szczepić należy się w okresie od wrześnie do grudnia, a nawet do stycznia. Wieloletnie obserwacje wskazują, że największe nasilenie zachorowań na grypę występuje właśnie w pierwszych trzech miesiącach roku.

Szczepienie odbywa się po wstępnej wizycie u lekarza rodzinnego (w przypadku dorosłych) lub pediatry (w przypadku dzieci) i to lekarz decyduje czy nie ma przeciwwskazań do podania szczepionki.Pomimo iż szczepionki przeciwko grypie są dostępne w Polsce od kilku lat, szczepi się tylko około 8% naszych rodaków. Za główną przyczynę tak niewielkiej liczby osób szczepiących się uważa się niską świadomość społeczeństwa o zagrożeniach związanych z grypą, a także dość wysoki koszt szczepionek.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) populację, która powinna poddać się szczepieniu przeciw grypie podzielono na 2 grupy, według rodzaju wskazań – medycznych lub epidemiologicznych.Ze wskazań medycznych przeciwko grypie powinny być szczepione:

zdrowe dzieci w wieku 6-59 miesięcy – z powodu ryzyka ciężkiego przebiegu samej grypy i/lub powikłań po niej

dzieci od 6 miesiąca życia i młodzież do 18 roku życia, którzy są leczeni przewlekle preparatami kwasu acetylosalicylowego (z powodu wzrostu ryzyka wystąpienia zespołu Rey’a)

dzieci i dorośli, którzy wymagają częstych wizyt lekarskich lub hospitalizacji – ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania

dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub układu sercowo-oddechowego, niedoborami odporności, niewydolnością nerek, zaburzeniami metabolicznymi, przed lub po transplantacji organów – z powodu ryzyka zaostrzenia choroby podstawowej i zwiększonej częstości występowania powikłań pogrypowych

kobiety, które planują zajście w ciążę w okresie jesienno-zimowym, a także kobiety ciężarne – ze względu na to, iż większym zagrożeniem dla płodu jest zakażenie wirusem grypy, niż podanie szczepionki przeciwko grypie (karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do tego szczepienia)

osoby w wieku powyżej 65 roku życia (z wyjątkiem osób, dla których szczepienie to jest przeciwwskazane z powodu istniejącej choroby)

pensjonariusze domów opieki i ośrodków dla przewlekle chorych – ze względu na niebezpieczeństwo powikłań pogrypowych
Ze wskazań epidemiologicznych przeciw grypie powinni być szczepieni:

pracownicy ochrony zdrowia, personel służb interwencyjnych (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, wojsko itd.), pracownicy służb publicznych (pracownicy handlu i usług, pracownicy komunikacji miejskiej, obsługa samolotu itd.), personel żłobków, przedszkoli, szkół, pracownicy aptek i inne osoby mające kontakt z dużymi skupiskami ludzi

osoby opiekujące się chorymi z grupy wysokiego ryzyka i członkowie ich rodzin

wszystkie osoby, które chcą zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę

Iza Ryłko
Obcasy.pl