Łuszczyca skóry głowy – jak z nią walczyć i jak z nią żyć?

Zmiany łuszczycowe występujące na rękach, nogach, plecach czy brzuchu można łatwo ukryć pod ubraniem. A co zrobić, gdy choroba atakuje skórę głowy? Wbrew pozorom sposobów na radzenie sobie z łuszczycą skóry głowy jest bardzo wiele.

Łuszczyca skóry głowy – jak z nią walczyć i jak z nią żyć?
Łuszczyca skóry głowy – jak z nią walczyć i jak z nią żyć?

Jak rozpoznać łuszczycę skóry głowy?

Ktoś, kto nie miał nigdy zdiagnozowanej łuszczycy i zauważył u siebie zmiany na skórze głowy, początkowo może pomylić łuszczycę z łupieżem. Tak samo jak przy łupieżu, z głowy chorego na łuszczycę sypią się drobne, białe łuski. Ale łupież atakuje całą głowę, a zmiany łuszczycowe pojawiają się w skupiskach. Są znacznie bardziej rozległe i da się je wyczuć palcami (podczas gdy łupieżu w ten sposób nie wyczujemy). Łuszczyca atakuje nie tylko skórę pod włosami, ale pojawia się również tam, gdzie linia włosów się kończy – często można zauważyć zmiany łuszczycowe na czole i na karku, a także na uszach. To również odróżnia tę chorobę od łupieżu. Żeby jednak mieć pewność, że to właśnie łuszczyca odpowiada za zmieniony wygląd skóry na głowie, trzeba skonsultować się z dermatologiem, który postawi właściwą diagnozę.

Jak leczyć łuszczycę na głowie?

Żeby pozbyć się łuszczycy z owłosionej skóry głowy, trzeba przejść przez dwa etapy: najpierw usunąć łuskę, która blokuje wchłanianie się leku w skórę, a potem zastosować preparaty, które sprawią, że nowe łuski nie będą narastać. Chorzy na łuszczycę podkreślają także ogromną rolę nawilżania skóry – im bardziej sucha skóra, tym większa jest jej skłonność do łuszczenia się. Do złuszczania skóry najlepiej wybierać preparaty z kwasem salicylowym lub mocznikiem, a także dermokosmetyki o właściwościach złuszczających, które przyspieszają proces regeneracji skóry i łagodzą świąd. Skóra oczyszczona z łusek lepiej wchłania leki niesterydowe, na przykład maści z dziegciem czy witaminą A, a także maści sterydowe. Te ostanie trzeba stosować z rozwagą. Zwykle pomagają na jakiś czas, sprawiają, że łuska znika, ale gdy tylko odstawimy sterydy – stan skóry znowu się pogarsza. Co więcej – u niektórych chorych zmiany po odstawieniu sterydów mogą być bardziej intensywne niż przed zastosowaniem kuracji sterydowej. Tego typu skutków ubocznych nie mają natomiast dermokosmetyki, szampony i odżywki regenerujące do skóry, przygotowane specjalnie do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Chorzy na łuszczycę doskonale wiedzą, że to, co pomaga jednemu pacjentowi, nie zawsze musi być skuteczne u innego. Dlatego warto próbować różnych, także domowych sposobów na pozbycie się łuski i nawilżenie skóry głowy. Oto kilka z nich:

  • Ocet jabłkowy wcierany w skórę – po wtarciu należy zostawić go na kilka godzin, po tym czasie łuski powinny stać się miękkie i dać łatwo wyczesać z włosów. Ocet zmywa się wodą.
  • Napar z zielonej herbaty – wtarty w skórę i zostawiony na noc powoduje, że łuskę można usunąć.
  • Maseczka z jednego żółtka lub połowy kostki drożdży, soku z ćwiartki cytryny, dwóch łyżek oliwy z oliwek. Tak przygotowaną maseczkę trzeba wetrzeć w skórę głowy, następnie owinąć głowę folią i zostawić na 2-3 godziny.
  • Do nawilżania skóry głowy można używać olejku kokosowego, a do zmywania tłustych maści – roztrzepanego żółtka.

Przy pielęgnacji skóry z łuszczycą warto też pamiętać o tym, by nie szczotkować włosów zbyt intensywnie, a do czesania używać raczej szczotek z naturalnego włosia. Chorzy na łuszczycę skóry głowy powinni też unikać suszarki, a jeśli już muszą jej użyć – strumień powietrza powinien być utrzymany w odległości 30 centymetrów od głowy. Do farbowania włosów trzeba wybierać produkty, które nie mają w składzie amoniaku.

Jak żyć z łuszczycą skóry głowy?

Wyzwaniem dla każdego chorego na łuszczycę skóry głowy jest nie tylko pozbycie się zmian, ale też stawienie czoła codzienności, zwyczajne kontakty z ludźmi. Choroba, której nie da się ukryć, która jest widoczna gołym okiem na twarzy, szyi, uszach, często wpływa negatywnie na samoocenę chorych.

Doktor Michael Tirant, światowej sławy specjalista od łuszczycy i twórca preparatów Dr Michaels podkreśla, że łuszczyca często bywa przyczyną depresji u pacjentów, którzy nie mogą pogodzić się ze swoim wyglądem. Dodatkowo stres towarzyszący kontaktom z ludźmi, choćby podczas jazdy autobusem czy w trakcie zakupów, wpływa na pogorszenie się stanu skóry. Żeby zminimalizować dyskomfort psychiczny, związany z łuszczycą skóry głowy, warto stosować kilka prostych trików:

  • Nosić jasne ubrania – nie widać na nich sypiących się łusek, które doskonale widoczne są na ciemnych bluzkach.
  • Nosić długie, rozpuszczone włosy – wprawdzie wymagają one większej uwagi podczas pielęgnacji, a maści przy długich włosach trudniej się wciera, ale za to zmiany łuszczycowe na głowie nie są tak widoczne.
  • Nosić czapkę lub chustkę na głowie i potraktować stałe nakrycie głowy jako element swojego stylu.