Motyw ukryty. Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Wstrząsający reportaż trafi  do księgarń już 20 maja.

Motyw ukryty. Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Dekadę temu profilerów współpracujących z policją traktowano jak wróżbitów. Obecnie mamy świadomość, jak kluczową rolę w schwytaniu przestępcy pełnią specjaliści sporządzający portret psychologiczny sprawcy zbrodni. Jak mówi Bogdan Lach, wybitny specjalista w tej dziedzinie: „Ciało ofiary to książka, którą należy umieć czytać bardzo dokładnie”.

Pocięta, zmasakrowana twarz to znak, że ofiara budziła w mordercy gwałtowne uczucia. Zabicie psa i splądrowanie mieszkania świadczyć mogą o chęci wyrównania rachunków. Nieuzasadniony bałagan pozostawiony na miejscu przestępstwa może oznaczać pragnienie dominacji, wyższości. Profiler zaczyna od stworzenia mapy śmierci – to na niej określa miejsca, w których doszło do zbrodni, gdzie odnaleziono zwłoki ofiary, gdzie wystąpiły ślady. Nie tylko te fizyczne, ale i behawioralne. Znaczenie ma zachowanie sprawcy nie tylko w trakcie zbrodni, lecz także przed jej dokonaniem oraz już po nim. Profiler nie odpowiada na pytanie: kto jest sprawcą, ale ilu ich było i dlaczego popełnili zbrodnię. To dzięki niemu policjanci mogą wytypować mordercę.

Katarzyna Bonda i Bogdan Lach odsłaniają kulisy wstrząsających, prawdziwych polskich zbrodni. W „Motywie ukrytym” krok po kroku znajdują dowody lub zbierają dane wiktymologiczne tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Demaskują tajemnice zwykłych ludzi, którzy dzięki umiejętnościom i pracy profilera odpowiedzą (zazwyczaj) za popełnione zbrodnie.

Wpis znaleziono dzięki:

- Motyw ukryty

- Katarzyna Bonda

- Literatura faktu