Najlepsze sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Polska ma klimat umiarkowany. Mało kto decyduje się na profesjonalną klimatyzację, bo w ciągu roku zdarzają się jedynie pojedyncze dni, w których gorąco jest trudne do wytrzymania. Co jednak robić, gdy nadejdą?

ochłodzenie mieszkania
Najlepsze sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały. Foto Dan LeFebvre/Unsplash

Żar leje się z nieba, pot spływa po czole, a wyjście na pełne słońce przywodzi na myśl przejście przez bramy piekielne. Na szczęście dla Polaków nie jest to codzienność, ale i takie mordercze upały zdarzają się w naszym kraju. Co gorsza, spora część z nas jest na nie nieprzygotowana, dlatego o ile na dworze nie da się wysiedzieć, to sytuacja w pomieszczeniach jest niewiele lepsza. Gorąc i duchota zalęgają się wszędzie, szczególnie w dużych miastach, gdzie pokryte asfaltem i betonem miejskie wyspy ciepła osiągają szczytowe temperatury. W takich chwilach niejedna osoba waha się nad zakupem klimatyzacji. Jednak przed dużym wydatkiem warto wcześniej dać szansę kilku sprawdzonym sposobom na ochłodzenie mieszkania.

Sprawdzony sposób na ochłodzenie mieszkania

Starym i dobrym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest wietrzenie pomieszczeń w ciągu nocy, kiedy temperatura jest naturalnie niższa. Możemy też zostawić uchylone okno, szczególnie, jeśli nasza sypialnia jest na wyższych piętrach i niestraszne nam są komary. Ewentualnie warto też pomyśleć nad moskitierami, które pozwolą delektować się chłodnym powietrzem bez towarzystwa bzyczących insektów.

Zobacz także: Zasłony do salonu – praktyczny i dekoracyjny dodatek

ochłodzenie mieszkania
Najlepsze sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały. Foto Pexels/Pixabay

Chłodzenie w ciągu dnia

Okien nie otwierajmy za to, jeśli znajdują się po słonecznej stronie budynku. Najlepiej je za to czymś zasłonić. Wielu producentów oferuje zasłony zaciemniające, które mogą być przydatne w takiej sytuacji. Polecane są też grube zasłony z jasnego materiału, który nie będzie się mocno nagrzewał. Okno można także zakryć mokrym prześcieradłem lub ręcznikiem, bo materiał obniży temperaturę pomieszczenia, gdy zacznie parować. Wilgotne ścierki możemy także położyć na kaloryferach.

Moc natury

O tym, że rośliny potrafią przynieść prawdziwą ulgę podczas upałów, przekonało się każde miasto, które zielone wyspy poświęciło w imię betonu. Zmniejsza to ilość parowania, a przez to temperatury rosną. Implementacja zieleni w domu może pomóc również na mniejszą skalę, w walce z duchotą i upałem w naszym własnym lokum.

Tanie sposoby na ochładzanie mieszkania

Jeśli w pomieszczeniu nie da się już wytrzymać, możliwe, że warto jednak udać się na zakupy. Nie trzeba jednak inwestować w klimatyzację. Popularnym rozwiązaniem będzie wiatrak lub innego rodzaju wentylator. Możemy zwiększyć jego ochładzającą moc przed postawienie przed nawiewem miski bądź talerzyka z kostkami lodu. Przydatny w chłodzeniu będzie również nawilżacz powietrza.

klimatyzacja
Najlepsze sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały. Foto Call me Fred/Unsplash