Najważniejsze elementy wyposażenia do pokoju malucha

Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, staramy się zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Kupujemy ubranka, dbamy o odpowiednie produkty spożywcze i kosmetyki, zawsze szukając najwyższej jakości.

Najważniejsze elementy wyposażenia do pokoju malucha

Oprócz tego staramy się także zaaranżować pokój dziecka tak, żeby był w pełni funkcjonalny, bezpieczny oraz po prostu piękny. O czym trzeba pamiętać? Jakich elementów wyposażenia po prostu nie sposób pominąć? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Łóżeczko – miejsce dla odpoczynku, snu i zabawy

Od pierwszych dni życia maluch potrzebuje wygodnego miejsca do spania. Łóżeczko jest więc jednym z pierwszych wydatków, który pojawia się na liście rodziców, przygotowujących się na przyjęcie malucha w domu.
Jakie powinno być? Wszystko zależy od tego, czy planujemy zakup bardziej, czy mniej długofalowy. Wiele osób decyduje się bowiem na zakup na początku pięknych i wygodnych kołysek, w których łatwo uspokoić malucha i przygotować go do snu. Ich zasadniczą wadą jest jednak fakt, że sprawdzają się przez raptem kilka miesięcy, a później trzeba już pomyśleć o standardowym łóżeczku.

Najważniejsze elementy wyposażenia do pokoju malucha

Konstrukcje łóżek dla maluchów również bywają mocno zróżnicowane. Najpopularniejsze są oczywiście modele ze szczebelkami, które gwarantują bezpieczny sen, bez obaw, że dziecko wypadnie z łóżka podczas przewracania się z boku na bok. Warto dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania, które oferuje niejeden sklep z wózkami dziecięcymi i wszelkimi akcesoriami, potrzebnymi dla małego człowieka.
Najważniejszym elementem łóżka nie jest jednak sama rama. Znacznie istotniejszy jest materac. To od niego zależy jakość i komfort snu, a także prawidłowy rozwój dziecka.
Na rynku znajdziemy modele z wypełnieniem między innymi z pianki, lateksu lub bambusa. Podstawowym kryterium wyboru powinna być twardość. Dziecko nie może się zbyt mocno zapadać w materacu. Równocześnie musi on dostosowywać się do kształtu ciała, gwarantując sen wygodny i bezpieczny, przy prawidłowym ułożeniu ciała.

Oświetlenie – funkcjonalne i estetyczne

W pokoju dziecka trzeba zadbać o prawidłowo zbudowany system oświetleniowy. Stopień rozbudowania wynika w głównej mierze z wieku malucha oraz jego potrzeb.
U całkiem małych dzieci, które samodzielnie jeszcze nie podnoszą się z łóżeczka, warto wykorzystać lampy boczne, nie podrażniające zbyt mocno oczu malucha. Sufitowa oprawa raczej się nie sprawdzi. U nieco starszych dzieci przydaje się już oświetlenie główne, a oprócz niego szereg mniejszych punktów świetlnych na ścianach i podłodze. Warto pomyśleć też o praktycznej lampce nocnej.

Szafy, szafki i pojemniki na wszystkie praktyczne przedmioty lub skarby

Najmłodszy członek rodziny wbrew pozorom potrzebuje całej rzeczy przedmiotów i akcesoriów, które trzeba jakoś zmieścić w pokoju. Przydają się do tego choćby szafy i szafki. Warto postawić na modele zamykane (szafy i komody), a nie otwarte półeczki, na których osadza się sporo kurzu. Ciekawą opcją są łóżeczka dla dzieci z szufladami. Pozwalają schować pieluchy, dodatkową pościel lub kosmetyki, a przy tym nie zajmują nadmiernie dodatkowej przestrzeni w pokoju.
Z kolei wszystkie zabawki i rozmaite dziecięce skarby zdecydowanie najlepiej przechowywać w wygodnych skrzyniach, koszach i pudłach, których szeroki wybór oferuje obecnie niemal każdy producent wyposażenia do pokojów dziecięcych. Dzięki tego typu produktom łatwo, szybko i skutecznie wprowadzimy nieco ładu do pokoju malucha.

Akcesoria dekoracyjne – dodawanie charakteru i przytulności

Pokój dziecka musi być przede wszystkim przytulny. Dlatego trzeba wprowadzić do niego również elementy ozdobne. Świetnie sprawdzają się rozmaite tekstylia. Wybierajmy jednak produkty, które łatwo oczyścić. Jeśli zatem wprowadziliśmy do poduszki, to najlepsze są modele ze zdejmowanymi poszewkami. Ułatwia to utrzymanie ich w czystości, co jest niezmiernie ważne w pokojach najmłodszych domowników.

Pokój dziecka – przestrzeń funkcjonalna i przytulna

Aranżowanie pokoju dla malucha to wielkie wyzwanie, które potrafi przynieść jednak sporo satysfakcji i radości. Wybierajmy wyposażenie i akcesoria mądrze, stawiając na jakość i jak najwyższą funkcjonalność wszystkich elementów. Dzięki temu stworzymy idealne miejsce do rozwoju naszych małych domowników.

Wpis znaleziono dzięki:

- Pokój dziecięcy

- Akcesoria dekoracyjne

- Wystrój pokoju dziecięcego