Nawyki żywieniowe i dieta mają ogromny wpływ na efektywność zawodową. W czasie pracy zazwyczaj nie myślimy o tym co jemy. W efekcie zdecydowanie częściej sięgamy po niezdrowe przekąski. Jakie jeszcze błędy żywieniowe popełniamy?
Błędy żywieniowe popełniane w pracy
Ważnym elementem zdrowej diety i głównym źródłem witamin są warzywa i owoce. Często jednak brakuje ich w codziennym odżywianiu, co ma duży wpływ na efektywność w pracy. Badania przeprowadzone przez firmę Dailyfruits wykazały, że 36% pracujących kobiet nie zjada codziennie warzyw, a 40 % owoców. Kolejnym błędem żywieniowym jest omijanie śniadań. Wychodząc w pośpiechu do pracy zdarza się, że o nich zapominamy. Nawet teraz, gdy część z nas pracuje w domu, wciąż zaniedbujemy ten posiłek. Wyniki badań wskazują na to, że aż 69% Polek odczuwa w pracy głód. Dodatkowo 62% kobiet przyznaje, że podjada między posiłkami, a 85% po lunchu zjada coś słodkiego.
Prawidłowe nawyki żywieniowe
Bardzo często Polki nie mają wykształconych odpowiednich nawyków żywieniowych. Około 8 godzin dziennie spędzamy w pracy. Warto zastanowić się nad tym jak skomponować wartościową dietę, by zwiększyć efektywność zawodową. W pierwszym kroku postarajmy się szczerze ocenić posiadane nawyki żywieniowe. 65% respondentek uważa, że odżywia się zdrowo. Natomiast 85% twierdzi, że jada zróżnicowane posiłki. W rzeczywistości większość pracujących Polek, pomimo przeświadczenia o zdrowym odżywianiu popełnia liczne błędy w nawykach żywieniowych.
Edukacja żywieniowa w miejscu pracy
Wiedza o prawidłowym komponowaniu diety jest niezbędna, by móc w odpowiednich ilościach dostarczać organizmowi potrzebnych składników. Pracodawca może pomóc pracownikom dokonywać lepszych wyborów żywieniowych. Najłatwiejszym sposobem jest zastąpienie słodyczy i niezdrowych przekąsek dostępnych w firmie owocami, warzywami czy orzechami. W ten sposób kształtować się będą prawidłowe nawyki żywieniowe.
–W przestrzeni firmowej edukację żywieniową można realizować na wiele sposobów, m.in. przez: mailingi i newslettery wewnętrzne z treściami dotyczącymi nawyków żywieniowych, wykłady i warsztaty dietetyczne, dostępność owoców i warzyw dla pracowników czy indywidualne konsultacje dietetyczne – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.
Dieta pracujących Polek
Z biorących udział w badaniu, co druga pracująca Polka stosowała kiedykolwiek dietę. Głównym celem była chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, a na drugim miejscu znalazły się przyczyny zdrowotne. Niestety tylko co trzecia kobieta była w tym czasie pod opieką specjalisty. Pracujące Polki często nie czują potrzeby wprowadzania zmian w nawykach żywieniowych, gdyż są przekonane, że prowadzą zdrową dietę. Dlatego tak istotna jest edukacja w tym zakresie. Wypracowanie odpowiednich wzorców żywieniowych zwiększa pozytywne samopoczucie pracujących Polek oraz dodaje im energii do efektywnej pracy.