Nowoczesna tradycja w twoim mieszkaniu

Równolegle ze skandynawskim minimalizmem i stylistyką industrialną rozwija się moda na retro. Do łazienek i kuchni wracają wzory kojarzone z pierwszą połową dwudziestego wieku. Czym charakteryzują się współczesne baterie reprezentujące ten styl?

Nowoczesna tradycja w twoim mieszkaniu

Vintage to patrzenie w przód przez okno przeszłości. – powiedział na łamach „the Independent” Charles March, organizator brytyjskiego festiwalu Goodwood Revival. W skład programu trzydniowego wydarzenia wchodzą: wyścigi zabytkowych samochodów, dansingi w rytm swingu i jive’a czy pokazy mody retro.

W stroju obowiązują tweedy, filce i szykowne nakrycia głowy. W tym roku impreza obchodzić będzie jubileusz 20-lecia. I w naszym kraju coraz chętniej wraca się do wzornictwa sprzed kilku dekad. Nurt ten określa zbiorczo termin „retro”. Z jednej strony opisuje on stylistykę powstałą i popularną w przeszłości, z drugiej – wytworzone współcześnie przedmioty, świadomie odwołujące się do motywów, technik, materiałów i modeli sprzętu charakterystycznych dla minionych epok. Jakie cechy szczególne ma zaliczana do tego nurtu armatura łazienkowa i kuchenna?

Ceramiczne elementy

Uchwyty armatury, rączka słuchawki prysznicowej, oznaczenia zaworów – zanim popularny zrobił się plastik, w elementach tych wykorzystywano ceramikę lub tworzywa naturalnego pochodzenia. Dziś chętnie wraca się do tych materiałów. – W przypadku nawiązujących do stylistyki retro baterii jednouchwytowych oraz wannowych, podłużny element sterujący – czy to pełniący funkcję regulowania intensywności i temperatury strumienia wody, czy to
przełącznika między źródłami jej wypływu – bardzo często wykonany jest z elegancko ukształtowanej, śnieżnobiałej ceramiki. Ten sam materiał znajduje zastosowanie jako uchwyt rączki natryskowej oraz „oczko” z oznaczeniem temperatury w zaworach baterii dwuuchwytowych – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Dzięki swojej strukturze ceramika gwarantuje pewny chwyt, a ze względu na kolorystykę i sposób odbijania światła, ciekawie podkreśla metaliczny korpus armatury – tłumaczy.

Mosiądz i miedź

Choć chrom odkryto przeszło 250 lat temu, jego światowa produkcja zaczęła zdecydowanie rosnąć od drugiej połowy XX wieku. Pierwotnie używany przede wszystkim jako barwnik, dziś w 85% procentach wykorzystywany jest w metalurgii. Stanowi istotny składnik stali nierdzewnej, ale ze względu na jego trwałość i odporność na korozję stosuje się go także jako cieniutką wierzchnią warstwę pokrywającą metalowe powierzchnie. Zanim chromowanie stało się normą, armatura łazienkowa i kuchenna miała barwę stopu miedzi, z którego została wykonana.

Nowoczesna tradycja w twoim mieszkaniu

Alternatywą dla wykończenia baterii chromem jest patynowanie. Wykorzystywany w odlewnictwie armatury mosiądz, w ostatniej fazie pokrywa się specjalną powłoką chemiczną, która trwale zmienia kolor elementu. Takie rozwiązanie idealnie wpasowuje się w łazienki utrzymane w stylu retro – mówi Katarzyna Choniawko. – Z uwagi na stosowanie w pokryciu korpusów wykończenia, czyszczenie powierzchni „kolorowych” baterii wymaga jednak rozwagi i właściwego wyboru środków. Dostępne na rynku gotowe detergenty, pomimo skutecznego działania, mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę armatury. Podczas łazienkowych porządków warto więc stosować środki o odczynie lekko zasadowym, bez dodatku granulatu oraz miękką, bawełnianą szmatkę – radzi ekspert Armatury Kraków.

Dwa uchwyty

Na rynku są dostępne odwołujące się do dawnej stylistyki baterie jednouchwytowe. Jednak najbardziej charakterystyczna dla nurtu retro jest armatura dwuuchwytowa. Zawory w formie krzyżaków bądź rozet z kulistymi zakończeniami są efektowne i wygodne w obsłudze, choć wyregulowanie temperatury wody może zajmować nieco więcej czasu niż w przypadku modeli jednouchwytowych. Dobrze komponują się one zarówno z bateriami wannowymi i natryskowymi oraz zlewozmywakowymi i umywalkowymi. W przypadku tych ostatnich – szczególnie gdy mamy do czynienia z modelem z długą wylewką, której wylot umieszczony jest wysoko ponad podstawą korpusu – efekt dawnych lat można spotęgować łącząc baterię z wolnostojącą na blacie misą.