Gdy opadają już pierwsze emocje, a zwierzak powoli przyzwyczaja się do otoczenia, przychodzi czas na kolejny krok – odwiedziny w miejscu takim, jak lecznica dla zwierząt. Niezależnie od tego, czy jest to kot, pies, królik czy chomik, jednym z najważniejszych kroków, jakie powinien podjąć każdy nowy właściciel, jest wizyta u weterynarza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego!
Ogólna ocena stanu zdrowia
Przede wszystkim, podczas pierwszej wizyty weterynarz będzie mógł ocenić stan zdrowia Twojego zwierzaka – jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pupil został adoptowany ze schroniska lub przygarnięty z ulicy, ale to samo może dotyczyć tych pochodzących z hodowli.
Zwierzęta te mogą być nosicielami różnych chorób, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka: pasożyty, świerzb, choroby skóry, oczu, uszu oraz wszelkiego rodzaju urazy czy schorzenia genetyczne. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie, dzięki któremu ustali wiek zwierzaka, oceni ogólny stan zdrowia oraz poinformuje Cię o ewentualnych problemach zdrowotnych i podpowie, jak sobie z nimi radzić.
Zaplanowanie szczepienia i odrobaczenia
Usługi weterynaryjne obejmują też ustalenie harmonogramu szczepień Twojego zwierzaka. Jest to ważne w przypadku szczeniąt i kociąt, szczególnie że te z hodowli, zanim trafią do swojego nowego domu, zazwyczaj przechodzą pierwszą serię szczepień.
Jeśli jednak przygarnąłeś zwierzę od znajomych lub zaopiekowałeś się znalezionym na ulicy bezdomniakiem, klinika weterynarii taka jak https://www.vikravet.pl pomoże przejść Ci przez proces odrobaczania oraz szczepienia przeciwko chorobom, które mogą zagrażać nie tylko pupilowi, lecz także jego właścicielom – pasożyty wewnętrzne, takie jak glisty, tasiemce czy nicienie, mogą być obecne w organizmie zwierzęcia nawet bez wyraźnych objawów. Mogą one nie tylko osłabiać zdrowie zwierzaka, ale również stanowić zagrożenie dla ludzi, szczególnie dzieci.
Dowiedz się, jak dbać o swojego pupila!
Każde zwierzę, szczególnie w przypadku psów i kotów rasowych, ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe i pielęgnacyjne. Są one zależne nie tylko od gatunku, ale także wieku i wielkości pupila. Weterynarz pomoże Ci ustalić odpowiednią dietę oraz pokaże, w jaki sposób odpowiednio dbać o sierść i pazury zwierzęcia.
Oprócz tego lekarz weterynarii może też zwrócić uwagę na ewentualne predyspozycje do schorzeń wynikających ze specyfiki rasy (np. problemy ze stawami u bardzo dużych ras, podatność na schorzenia oczu i dróg oddechowych u psów z krótką kufą itp.) i monitorowanie oraz dbanie o zwierzaka pod tym kątem.
Kwestie behawioralne – kto może pomóc?
Nowy zwierzak w domu to także wyzwanie związane z jego odpowiednim wychowaniem. Tak jak szczenięta i kocięta są bardziej podatne na trenowanie i oswajanie, tak te starsze, po przejściach, mogą przechodzić większy stres i mieć problemy związane z adaptacją do nowego otoczenia. Weterynarz może pomóc Ci zidentyfikować problem i przyczyny nieodpowiedniego zachowania, a następnie zlecić wizytę u behawiorysty.
Artykuł partnera