Odkryj fasolkę szparagową na nowo! Jakie dania z jej udziałem sprawdzą się latem?

Fasolka szparagowa nieprzypadkowo uznawana jest za jedno z ulubionych warzyw w polskiej kuchni. Nie ma się co dziwić, skoro można ją podawać na mnóstwo sposobów i za każdym razem jest smaczna i sycąca. Sprawdźmy, z czym najlepiej podawać ją latem, gdy dostępna jest w najniższej cenie.

fasolka szparagowa przepis
Odkryj fasolkę szparagową na nowo! Jakie dania z jej udziałem sprawdzą się latem?

Fasolka szparagowa nieprzypadkowo uznawana jest za jedno z ulubionych warzyw w polskiej kuchni. Nie ma się co dziwić, skoro można ją podawać na mnóstwo sposobów i za każdym razem jest smaczna i sycąca. Sprawdźmy, z czym najlepiej podawać ją latem, gdy dostępna jest w najniższej cenie.

Żółta czy zielona?

Przed rozpoczęciem eksperymentów kulinarnych z fasolką w roli głównej warto poruszyć kwestię jej odmiany. W sklepach znaleźć można bowiem fasolkę w dwóch odsłonach – żółtej i zielonej. Która z nich jest lepsza?

Ciężko to ocenić, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Warto jednak podkreślić, że obie obfitują w składniki odżywcze, minerały i błonnik, co sprawia, że dania na jej bazie lub z jej dodatkiem są nie tylko smaczne, ale i sycące.

W przypadku kiedy chcecie przygotować coś urozmaiconego o nutę słodyczy, to zdecydowanie bardziej sprawdzi się tutaj fasolka żółta. Jeśli jednak poszukujecie czegoś wyrazistego, to zdecydowanie lepiej wybrać fasolkę zieloną, która jest bardziej intensywna w smaku i nieco przypomina szparagi.

Jak gotować fasolkę?

Nieważne czy będziecie ją wrzucać na zimną wodę, czy wrzątek. Najważniejsze jest jednak to, by jej nie rozgotować, ponieważ traci ona wtedy swoje wartości odżywcze i smak. Fasolkę zaleca się gotować al dente, a najlepiej na parze.

Wodę oczywiście należy nieco posolić, ale i nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco ją posłodzić, co również podkreśli unikatowy smak warzywa.

Czas gotowania zależy od rodzaju:

  • Żółta – 10-15 minut
  • Zielona – 20-25 minut

Jak jeść fasolkę?

Fasolka to produkt, który można wykorzystać, jako dodatek do dań, ale i jako składnik główny. Doskonałym przykładem prostego w przygotowaniu posiłku jest fasolka „po polsku”, czyli z masłem i bułką tartą.

Do jej przygotowania potrzebujecie:

  • Ugotowanej fasolki żółtej lub zielonej – 200 g
  • Ok. 30 g masła
  • Bułki tartej – 20 g

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw bułkę tartą uprażcie na suchej patelni, aż się zarumieni.
  2. Gdy nabierze „koloru”, dodajcie do niej masła i podgrzewajcie aż to się rozpuści.
    Gdy okrasa jest gotowa, można nią polać fasolkę.
  3. Alternatywą jest fasolka „po azjatycku”. W tym wariancie fasolkę smażymy na patelni wraz marynatą z oleju, sosu sojowego, imbiru i czosnku. Po zdjęciu z patelni posypujemy danie podprażonym wcześniej sezamem.

Fasolka, jako składnik sałatek i dań głównych

Fasolka szparagowa ma najłagodniejszy smak spośród wszystkich strączków, dzięki czemu można dodawać ją do sałatek lub surówki oraz do dań obiadowych. Warto również pokusić się o wrzucenie jej do zupy w celu urozmaicenia smaku i dodania sytości.

Fasolka świetnie komponuje się z makaronami i kaszami. Jej unikatowy wygląd sprawia, że może posłużyć również, jako dekoracja do dań obiadowych np. pieczonego łososia.

Fasolka w wersji FIT

Jeśli chcecie nieco „odchudzić” posiłek, to podawajcie fasolkę bez omasty z bułki tartej i najlepiej, jeśli zagotujecie ją na parze. W ten sposób nie straci ona swego smaku, a przy okazji będzie podana w wersji FIT.

Fasolka w kilkunastu odsłonach

Jak widzicie, fasolka to produkt, który można wykorzystywać w kuchni na dziesiątki różnych sposobów. Jeśli szukacie unikatowych przepisów na dania z jej udziałem, zachęcamy Was do wejścia na stronę przepisy.pl, gdzie znajdziecie ponad 800 przepisów z fasolką szparagową – zarówno w wersji żółtej jak i zielonej.

Artykuł partnera