Kiedy parter nie staje…na wysokości zadania

Problemy z erekcją to bardzo powszechne zjawisko. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia erekcji to powtarzająca się lub stała niemożność osiągnięcia wzwodu lub utrzymania go do momentu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Może pojawiać się wraz z wiekiem.

kiedy-partner-staje-na-wysokosci-zadania
Kiedy parter nie staje…na wysokości zadania

Jak to działa?

Prącie składa się z ciał jamistych, które podczas pobudzenia seksualnego wypełniają się krwią powodując wzwód.

Aby ten proces zaszedł prawidłowo potrzeba jest równowaga między dwoma ważnymi związkami chemicznymi w organizmie. cGMP odpowiada za rozluźnienie mięśni gładkich ciał jamistych w prąciu, natomiast PDE-5 jest związkiem, który hamuje działanie tego pierwszego. Zaburzenia erekcji pojawiają się kiedy któregoś związku jest więcej a zarazem któregoś jest mniej.

Kiedy pojawiają się problemy?

Problemy z potencją mogą mieć podłoże psychiczne i fizyczne. W tej konkretnej sferze mężczyźni bywają bardzo delikatni. Problemy o podłożu psychicznym wynikają na przykład z bezsenności, przewlekłego stresu, obawy o przyszłość, niedoświadczenia i obaw w sferze związków i intymności, czy też kiedy mężczyzna nie jest pewny swojej orientacji. Na brak erekcji może mieć również wpływ wygórowane oczekiwania partnerki czy też nuda w łóżku.

Przyczyny fizyczne natomiast są nieco trudniejsze do leczenia. Mogą wynikać z palenia papierosów lub nadużywania alkoholu, cukrzycy, stosowania niektórych leków, nadwagi, miażdżycy, nadciśnienia, niskiego poziomu testosteronu czy być związane z wysokim poziomem cholesterolu. Na przykład prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji u cukrzyków osiąga 75% po 65 roku życia. Jest to spowodowane przez degradację naczyń w konsekwencji długotrwałej walki z chorobą. Częściowo problemy te można leczyć przez stosowanie odpowiednich środków na potencję.

Jak sobie poradzić z zaburzeniami erekcji?

Najczęściej zalecanym przez lekarzy sposobem leczenia problemów z potencją jest podawanie farmaceutyków (tzw. inhibitorów PDE-5), które ułatwiają osiągnięcie wzwodu poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych doprowadzających krew do ciał jamistych w prąciu. Obecnie na rynku można spotkać 4 rodzaje inhibitorów PDE-5:

• Sildenafil – składnik Viagry; efekt pojawia się już po 30 min, trwa około 4 godzin.
• Wardenafil – zalecany jako bezpieczny pacjentom z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem i cukrzycą. Działa po 20 min, a efekt utrzymuje się do 5 godzin.
• Tadalafil – tytan wśród leków na potencję z czasem działania nawet do 36 godzin.
• Awanafil – najszybszy, bo działa już po 15 minutach.

Oczywiście stosowanie któregokolwiek z wymienionych leków wiąże się z obowiązkową wizytą u odpowiedniego lekarza i wykonaniem szczegółowych badań. Należy ustalić pierwotną przyczynę zaburzeń erekcji i wdrożyć stosowne leczenie. Wszystkie wymienione wyżej środki dostępne są na receptę. Jeśli zaś inhibitory PDE-5 zawiodły problem może leżeć w zaburzonej gospodarce hormonalnej. Endokrynolog zaleci badania, a leczenie polega wtedy na podawaniu leków zawierających odpowiednie hormony, głównie testosteron.

Może coś zamiast wizyty u lekarza?

Jeśli mężczyzna nie jest gotów na spotkanie z lekarzem, zawsze warto najpierw sprawdzić czy impotencja nie wynika na przykład ze złych nawyków. Może okazać się, że po wdrożeniu nowej rutyny do codziennego życia problem sam się rozwiąże. Bywa tak, że problemem jest nieodpowiedni styl życia i zła dieta. Mało ruchu, tłuste potrawy, waga rośnie, pojawiają się problemy z poziomem cholesterolu, zaburzona jest gospodarka lipidowa i erekcja nie występuje. W tym przypadku rzucenie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, ćwiczenia fizyczne i zbilansowana dieta potrafią działać cuda.
Problem z potencją może również wynikać ze schorzeń naczyniowo-sercowych, neurologicznych lub hormonalnych. Postawienie odpowiedniej diagnozy i zwalczenie pierwotnej przyczyny powinno przynieść oczekiwany rezultat. Stres, kompleksy, niepewność lub depresja powinny być leczone na drodze rozmowy i terapii u psychologa bądź seksuologa. Specjalista pomoże poradzić sobie z zaistniałymi barierami. Pomoże nauczyć się radzić sobie ze stresem oraz jak zaakceptować siebie w pewnych sytuacjach. Jeśli problem z potencją pojawił się na przykład po zabiegu chirurgicznym terapeuta pomoże przełamać lęk przed ponowny zbliżeniem.

Źródła:

https://www.121doc.com/pl/impotencja
https://www.doz.pl/czytelnia/a419-Meski_problem_- _co_warto_wiedziec_o_impotencji
http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/problemy-z- seksem/Jak-radzic- sobie-z- impotencja-i- zachowac-sprawnosc-seksualna_34778.html