Piękny uśmiech dzięki licówkom

Wiele znanych gwiazd i postaci telewizyjnych ma bardzo łady i zadbany uśmiech. Wiele osób zastanawia się co robią, że ich zęby są tak równe i idealnie białe.

W wielu przypadkach jest to zasługa coraz bardziej popularnych licówek. Dzięki nim wyrównanie nierówności oraz zakrycie niektórych przebarwień jest znacznie prostsze.

Czym są licówki?

Licówki są porcelanowymi nakładkami, które stomatolog nakłada na płytkę nazębną. Wszystkie nakładki są kształtem oraz wielkością dostosowywane do wielkości naturalnych zębów. Ich kolor i kształt jest tak dopasowywany, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Są wyjątkowo cienkie, dlatego nie wyczuwamy ich podczas spożywania pokarmów.

Aby nałożyć licówkę, bardzo często należy delikatnie zeszlifować powierzchniową warstwę szkliwa. Wtedy powstaje miejsce na licówkę. Ma ona szerokość najczęściej od 0,2 do 1 mm. Licówka przyklejana jest na stronę policzkowa zęba, inaczej nazywanej tez licową. Jest najmniej inwazyjną formą poprawiania wyglądu zębów. Można zabieg wykonywać na pojedynczych zębach, ale również na grupach – najczęściej od trójki do trójki, ponieważ ta grupa zębów jest najczęściej widoczna podczas uśmiechu.

Licówki mogą okazać się konieczne, kiedy widoczne są na zębach wady estetyczne. Wskazaniem do zabiegu są nierówności co do wielkości zębów, których nie można skorygować delikatnym szlifowaniem, a także widoczne przebarwienia, plamy i nierówny koloryt zębów, który nie wynika z braku higieny, czy dużej ilości kamienia nazębnego. Jeśli mamy wiele wypełnień, które są widoczne, je również może pomóc nam zakryć licówka. Za jej pomocą można bardzo szybko zmienić kształt zębów oraz sprawić, że będą one wyglądały znacznie ładniej. Możliwe jest wykonanie korekcji powierzchni zęba, ale również jego częściowa odbudowa, jeśli ząb został uszkodzony w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Licówki pomogą również na korektę położenia zęba względem łuku, co przy niedużych wadach zgryzu, może nieco poprawić wygląd zębów oraz sprawić, by były one prawidłowo ułożone. Przy poważniejszych wadach niestety nie obędzie się bez leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda przygotowanie go zabiegu naklejania licówek?

Należy pamiętać, że licówki są naklejane na zęby zdrowe, więc należy zadbać o ich wyleczenie przed planowanym zabiegiem. Ponieważ licówka nie zakryje całkowicie koloru zębów, przed zabiegiem również należy poddać się czyszczeniu kamienia – piaskowaniu, które należy połączyć ze skallingiem. W ten sposób płytka będzie dobrze przygotowana.

Warto również wcześniej wybrać odpowiedni rodzaj licówek. Mogą być to licówki porcelanowe, które są półprzeźroczyste i bardzo wytrzymałe. Dodatkowo bardzo dobrze trzymają się na zębach i są dobrze tolerowane, tj. nie powodują żadnych uczuleń. Najczęściej są one grubości od 0,3 do 0,75 mm. Łatwo dobrać je kolorystycznie do innych zębów, nie ulegają również odbarwieniom, czy ścieraniu. Wielu stomatologów wybiera właśnie porcelanowe licówki, ponieważ również z nich wykonywane są korony na implanty. Według lekarzy stomatologów z Wójcik Clinic w Warszawie Licówki porcelanowe mogą wytrzymać nawet 15 lat.

Bardzo popularne są również licówki kompozytowe. Są jednym z najtańszych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu. Są one trwałe przez około 5 lat. Należy jednak o nie dbać, ponieważ muszą być dość często polerowane przez stomatologa. Wiele osób więc decyduje się na jednorazowy większy wydatek w postaci licówek porcelanowych.

Kiedy nie można wykonać licówek?

Licówki nie powinny być wykonywane w momencie, kiedy posiadamy bardzo poważne wady zgryzu, dodatkowo chorujemy na bruksizm oraz nie dbamy o higienę jamy ustnej. Przeszkodą mogą okazać się również zbyt krótkie korony zębów, ponieważ stomatolog nie będzie miał dość dużej powierzchni szkliwa na przyklejenie licówki, a także może okazać się, że znacznie szybciej je stracimy.

Przed dobraniem licówek, warto sprawdzić jaki rodzaj licówek będzie dla nas odpowiedni – zobacz licówki zębów. Bardzo ważne jest również skonsultowanie się ze stomatologiem, który sprawdzi stan naszego uzębienia oraz sam zdecyduje, czy licówki są dla nas konieczne.

Artykuł partnera